Krwiopijca, wegetarianin, czy pożyteczny ssak? Czas obalić mity o nietoperzach

Jakie zwyczaje mają polskie nietoperze? Dlaczego wokół tych zwierząt krążą wciąż liczne i krzywdzące mity? Przyrodnik i prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" Andrzej Kepel opowiada o prawdziwym świecie nietoperza i wyjaśnia, dlaczego zwierzęta są naszym sprzymierzeńcem i kluczowym mieszkańcem Polski.

article cover
INTERIA.PL
Mity o nietoperzachINTERIA.PL

Nocne stworzenia nie cieszą się wśród wielu ludzi pozytywną opinią. Jest to jedynie spowodowane niewiedzą, lękiem i wiarą w powielane latami mity. Wśród nocnych marków, które cierpią na złej opinii, są nietoperze. Ludzie opowiadają o nich niestworzone historie. Plotki te dementuje specjalista z dziedziny zwierząt, a zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Karlik malutki jest w stanie zjeść w ciągu nocy 2000 komarów.
Andrzej Kepel

Polski nietoperz - jaki jest?

Nietoperze na pewno nie są szkodliwe, a wręcz przeciwnie - pożyteczne. Europejskie legendy powtarzane od dziesięcioleci straszyły "latającymi myszami" czy krwiopijcami.

Prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych mitów o nietoperzach jest to, że wplątują się we włosy. W rzeczywistości te ssaki mają rozwinięty zmysł echolokacji, dzięki czemu potrafią usłyszeć niewielkie owady, bez wątpienia ominą też ludzką głowę. Należy również pamiętać, że wbrew nieprawdziwym opiniom, nietoperze nie są ślepe - świadczą o tym, chociażby ich duże oczy.

Mit dotyczący wplątywania się we włosy jest szkodliwy, a lot nietoperza w pobliżu naszych głów, nie ma nic wspólnego z człowiekiem. Ssaki podążają wtedy zapewne za owadem, zwalczając zarazem jeden z naszych najbardziej dotkliwych letnich problemów.

Nietoperze występujące w Polsce to m.in.: nocek, mroczek, borowiaczek, podkowiec, karlik, mopek, borowiec i gacek.East News

W pogoni za komarem

Wszystkie polskie gatunki nietoperzy są owadożerne. Nie znajdziemy w Polsce, ani w Europie nietoperza, który wysysa krew ludziom. Powielanie mitu o krwiożerczych nietoperzach jest jedynie przejawem niewiedzy. 

Tzw. wampiry, czyli ssaki żywiące się krwią występują jedynie w Ameryce Środkowej. Dwa spośród nich odżywiają się krwią ptaków i tylko jeden ssaków. “Przypadki ataku na ludzi są stosunkowo rzadkie" - podaje “Salamandra". 

Organizacja dzieli się kolejną ciekawostką - duża grupa nietoperzy  występujących w tropikach, to wegetarianie - odżywiają się wyłącznie owocami, pyłkiem lub nektarem kwiatów.

W naszym kraju możemy spotkać co najmniej 28 gatunków nietoperzy.

Charakterystyczny zwis

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym nietoperzy jest forma spędzania czasu do góry nogami. 

“Zwisając hibernują, odpoczywają w ciągu dnia i w przerwach w czasie żerowania. Dzięki specjalnym blokadom w stawach zwisanie głową w dół nie wymaga od nietoperza żadnego nakładu energii" - podaje organizacja przyrodnicza.

Należy pamiętać, że nietoperz nie ma nic wspólnego z ptakiem. Nietoperz należy do oddzielnej gromady kręgowców - ssaków. Zwierzęta te nie budują gniazd i często można spotkać je w jaskiniach, a nawet na znakach w pobliżu rezerwatów, gdzie mają względny spokój.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas