Halo Houston, mamy dane o klimacie. W czym pomoże system Polskiej Agencji Kosmicznej?
Oprac.: Katarzyna Nowak
Czy informacje dostarczane przez satelitów mogą pomagać naukowcom w łagodzeniu kryzysów środowiskowych? Jolanta Orlińska, Dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej opowiada o nowym systemie skupiającym dane, który może pomóc Polsce w sektorach rolnictwa, leśnictwa, klimatu i środowiska.
Dynamika topnienia lodowców jest coraz większa, a zmiany w środowisku i klimacie coraz bardziej zauważalne. W związku z dynamicznymi zjawiskami za kilkadziesiąt lat poziomy mórz mogą wzrosnąć o 1,5 m. Dane udostępnione przez Polską Agencję Kosmiczną mogą pomóc w prognozowaniu i określaniu skali zagrożenia. Do czego jeszcze służy Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS)?
Polska Agencja Kosmiczna dla klimatu
NSIS to krajowy i systemem odbioru, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Celem systemu jest udostępnianie serwisów monitoringowych, produktów satelitarnych, narzędzi analitycznych oraz usług i serwisów opartych na danych satelitarnych. Najprościej mówiąc, dane z satelitów mają ogromny potencjał ostrzegania i niwelowania zagrożeń.
System pozwala przygotować się na różne scenariusze klimatyczne.
Bazy danych NSIS odgrywają rolę w rozwoju kluczowych obszarów życia gospodarczego i społecznego. "W wielu dziedzinach są już po prostu niezbędne" - podaje Polska Agencja Kosmiczna.
Dzięki zobrazowaniom satelitarnym można nie tylko reagować na zaobserwowaną sytuację, ale też planować z wyprzedzeniem odpowiednie działania, przewidywać czy zapobiegać negatywnym wydarzeniom.
Aktualnie użytkownicy bazujący na danych NSIS mogą korzystać z danych takich jak:
- Mapy wilgotności,
- Klimatyczny bilans wodny,
- Zarządzanie kryzysowe - produkty aktywowane dla obszaru Polski,
- Prognozy klimatyczne,
- Miejskie wyspy ciepła,
- Wskaźnik zanieczyszczeń atmosfery.
Dane dla każdego
Jolanta Orlińska, Dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej mówi, że dane pochodzące z satelitów mogą pomóc polskim sektorom w usprawnianiu ich działania.
"System powstał w wyniku prowadzenia prac sektora kosmicznego w Polsce i uzgodniliśmy, że w NSIS będziemy udostępniać usługi, które opierają się na danych pochodzących z programu Copernicus" - mówi ekspertka.
Program Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi. W ramach jego działania analizuje Ziemię i jej środowisko. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu).