Halo Houston, mamy dane o klimacie. W czym pomoże system Polskiej Agencji Kosmicznej?

Czy informacje dostarczane przez satelitów mogą pomagać naukowcom w łagodzeniu kryzysów środowiskowych? Jolanta Orlińska, Dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej opowiada o nowym systemie skupiającym dane, który może pomóc Polsce w sektorach rolnictwa, leśnictwa, klimatu i środowiska.

Dynamika topnienia lodowców jest coraz większa, a zmiany w środowisku i klimacie coraz bardziej zauważalne. W związku z dynamicznymi zjawiskami za kilkadziesiąt lat poziomy mórz mogą wzrosnąć o 1,5 m. Dane udostępnione przez Polską Agencję Kosmiczną mogą pomóc w prognozowaniu i określaniu skali zagrożenia. Do czego jeszcze służy Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS)?

Polska Agencja Kosmiczna dla klimatu

NSIS to krajowy i systemem odbioru, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Celem systemu jest udostępnianie serwisów monitoringowych, produktów satelitarnych, narzędzi analitycznych oraz usług i serwisów opartych na danych satelitarnych. Najprościej mówiąc, dane z satelitów mają ogromny potencjał ostrzegania i niwelowania zagrożeń. 

Reklama

System pozwala przygotować się na różne scenariusze klimatyczne.

Bazy danych NSIS odgrywają rolę w rozwoju kluczowych obszarów życia gospodarczego i społecznego. "W wielu dziedzinach są już po prostu niezbędne" - podaje Polska Agencja Kosmiczna. 

Aktualnie użytkownicy bazujący na danych NSIS mogą korzystać z danych takich jak:

  • Mapy wilgotności,
  • Klimatyczny bilans wodny,
  • Zarządzanie kryzysowe - produkty aktywowane dla obszaru Polski,
  • Prognozy klimatyczne,
  • Miejskie wyspy ciepła,
  • Wskaźnik zanieczyszczeń atmosfery.

Dane dla każdego

Jolanta Orlińska, Dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej mówi, że dane pochodzące z satelitów mogą pomóc polskim sektorom w usprawnianiu ich działania. 

"System powstał w wyniku prowadzenia prac sektora kosmicznego w Polsce i uzgodniliśmy, że w NSIS będziemy udostępniać usługi, które opierają się na danych pochodzących z programu Copernicus" - mówi ekspertka.

Program Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi. W ramach jego działania analizuje Ziemię i jej środowisko. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy