Dlaczego Polacy nie wierzą w zmiany klimatu? Ekspert wyjaśnia

Ekologia, natura, ochrona środowiska wpływają na życie każdego z nas, ale nie wszyscy są zainteresowani tymi tematami. To samo dotyczy kryzysu klimatycznego. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Daniel Czyżewski z Fundacji "Polska z natury".

article cover
INTERIA.PL

Jak tłumaczy ekspert w rozmowie z Zieloną Interią, tematyka ekologii i zmian klimatu dominuje przede wszystkim wśród osób o poglądach liberalnych i progresywnych. W negatywnym świetle mówią z kolei o niej osoby konserwatywne.

Stosunek do zmian klimatu zależy od preferencji politycznych

"Konserwatywna część społeczeństwa zdecydowanie częściej odrzuca, nie rozumie i ma wątpliwości" co do komunikacji klimatycznej - twierdzi Daniel Czyżewski. Sceptycyzm ten dotyczy zarówno samego zjawiska zmian klimatu, jak i polityki klimatycznej prowadzonej przez rządy państw lub np. Unię Europejską.

Badania pokazują jednak, że niemal całe społeczeństwo, również jego konserwatywna część, dostrzega zmiany klimatu, a nawet się ich obawia. Osoby o poglądach prawicowych, zdaniem eksperta, mają jednak "problem z progresywnymi narracjami".  

- Konserwatyści mają też mało zaufania do aktywistów klimatycznych, zwłaszcza tych najgłośniejszych, którzy blokują drogi czy oblewają farbą dzieła sztuki - zauważa Daniel Czyżewski w rozmowie z Przemysławem Białkowskim.

Kolejnym czynnikiem, który dla nas, w Polsce, może stanowić problem w przyznaniu tego, jak dużym problemem są zmiany klimatu jest konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej. - Chodzi o koszty tej transformacji - mówi ekspert. Polacy "po prostu boją się, że stracą" - dodaje.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas