Rekordowo wysokie temperatury na Grenlandii

Grenlandia osiągnęła we wrześniu wyjątkowo wysokie temperatury. Miejscami wyniosły ponad 8 stopni Celsjusza. Copernicus informuje, że są to najwyższe od ponad 40 lat wartości.

Z danych opublikowanych w najnowszym biuletynie klimatycznym Copernicusa wynika, że średnia temperatura września w Europie była o prawie 0,4 st. C niższa, niż w okresie 1991-2020, z pasmem temperatur poniżej średniej, biegnącym od Europy Środkowej do Rosji.

Natomiast średnia temperatura globalna była o blisko 0,3 st. C wyższa od tej z okresu 1991-2020. To czwarty najcieplejszy wrzesień, na równi z wrześniem 2016 r. Co z Grenlandią?

8 stopni na plusie

Grenlandia była niezwykle ciepła we wrześniu. Większość terytorium doświadczyła najcieplejszego zarejestrowanego września od 1979 roku. Ekseprtka dr Freja Vamborg z Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus podaje dane i wymienia, że tego lata Europa zmagała się z wyjątkowymi upałami i suszą, ale wrzesień nie był tak gorący, jak letnie miesiące.

Reklama

Grenlandia przeżywa jednak od kilku lat wyjątkowe ocieplenie. To wynik zmian klimatu. Około połowy września dzienny zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął dziewiąte najniższe roczne minimum. Pod względem średniego miesięcznego zasięgu lodu wrzesień 2022 plasuje się na 11. miejscu. Zakres lodu morskiego na Antarktydzie we wrześniu 2022 r. znalazł się poza najniższą piątką dla wszystkich wrześni, na poziomie 3 proc. poniżej średniej, po kilku miesiącach rekordowo i blisko rekordowo niskiego zakresu miesięcznego.

Lód morski w Arktyce był ogólnie poniżej średniej, choć pojawiły się dwa obszary większego niż przeciętnie lodu morskiego w strefie syberyjskiej - informuje Copernicus.

Copernicus na bieżąco informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grenlandia | lodowce | zmiany klimatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy