Reklama

Maleńkie ryby poruszają całym oceanem? To możliwe

Maleńkie ryby mogą mieć wielki wpływ na ocean. Brytyjscy naukowcy odkryli, że ławice sardeli wywołują tak wielkie zawirowania w oceanach, że wpływają istotnie na stan wielkich zbiorników wodnych.

Sardela waży kilkadziesiąt gram. Ziemskie oceany - według ostrożnych szacunków ponad sekstylion kilogramów. Wydawałoby się, że maleńka rybka nie może w żaden istotny sposób wpływać na tak wielki zbiornik wody. Ale okazuje się, że kiedy ryb jest dostatecznie wiele, mogą mieć istotny wpływ na to, co dzieje się w morzach. 


Sardele mają ogromny wpływ na oceany


Brytyjscy badacze z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii odkryli ostatnio wielkie, burzliwe zjawiska mieszające oceaniczną wodę u wybrzeży Hiszpanii. Po przejrzeniu wszystkich danych ustalili, że jedyne logiczne wytłumaczenie to to, że za mieszanie oceanu odpowiadają wielkie ławice sarteli zbierające się tam w celu rozmnażania. Odkrycie sugeruje, że ryby mogą odgrywać o wiele większą rolę w mieszaniu wody w oceanach, niż dotąd sądzono. 

ReklamaSzefem zespołu badawczego był Bieito Fernández Castro z University of Southampton. Naukowcy początkowo mieli badać wpływ pionowego mieszania oceanów na życie morskie w różnych częściach oceanu, ale szybko zauważyli znaczny, niewyjaśniony wzrost turbulencji oceanicznych.


"Byliśmy bardzo zaskoczeni", mówi Fernández Castro. Uważa się, że mieszanie się oceanów jest w dużej mierze kontrolowane przez wiatr i energię pływów, ale żaden z tych czynników nie mógł nagłego wzrostu aktywności, który następował w spokojną noc.


Sardele regulują ruchy wody


Naukowcy zacumowali swój statek i przez dwa tygodnie monitorowali turbulencje. Korzystali z instrumentu, który mierzy prędkość i temperaturę oceanu ponad 1000 razy na sekundę.


Zespół odkrył, że turbulencje oceanu zwiększały się każdej nocy od 10 do 100 razy. Korzystając z echosondy, która może identyfikować ławice ryb, naukowcy odkryli, że w tym regionie zbierają się sardele. Dalsze badania i odkrycie w próbkach wody ikry sardeli doprowadziły zespół do wniosku, że ryby gromadzą się tam, aby się rozmnażać."Możliwość, że biologia przyczynia się do mieszania się oceanów, jest dość kontrowersyjna", mówi Fernández Castro. "Ale w tym przypadku byliśmy w stanie to zmierzyć i określić ilościowo. Nie wiemy jeszcze, jak ważne jest to dla ogólnej cyrkulacji oceanicznej".


Pionowe mieszanie się wody oceanicznej jest ważne, ponieważ pozwala ono składnikom odżywczym z głębin mieszać się z wodą bliżej powierzchni, dostarczając pokarm morskim organizmom.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy