Zabawa czy walka? Maraton oglądania filmików z kotami w celach naukowych

Weterynarze oglądnęli ponad sto filmów o kotach, które spędzały czas z innymi kotami. Wnioski wyciągnięte z badania mogą pomóc właścicielom lepiej określić, kiedy ich koty żartobliwie się szarpią a kiedy mają zamiar wdać się w poważną walkę.

Badanie przeprowadziła Noema Gajdoš-Kmecová, lekarka weterynarii i badaczka z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach na Słowacji. W ramach swojej pracy magisterskiej, jako zdeklarowana kochanka i właścicielka kotów, Gajdoš-Kmecová była szczególnie zainteresowana pytaniem, nad którym zastanawiało się wielu właścicieli wielu kotów: czy moje koty bawią się czy walczą?

Jej zespół, w skład którego wchodzą behawioryści z Wielkiej Brytanii, postanowił połączyć standardowe metody badania zachowań zwierząt z oglądaniem filmów z kotami innych ludzi. W sumie zespół zebrał 165 filmów, z 63 klipami przesłanymi przez właścicieli i 102 filmami pobranymi z YouTube. Po usunięciu klipów, które zostały ocenione jako zbyt niejednoznaczne lub pozbawione ważnych informacji, takich jak dźwięk, pozostało im 105 filmów z 210 kotami.

Zabawa, walka lub coś pomiędzy

Reklama

Podobnie jak wiele rzeczy o kotach, ich interakcje ze sobą nie były łatwe do ustalenia. Zespół pogrupował zachowanie kota w trzy kategorie: zabawa, walka lub coś pomiędzy.

Odkrycia zespołu, opublikowane w Scientific Reports, wydają się oferować pewne odpowiedzi na temat natury interakcji między kotami. Na przykład, gdy koty są szczególnie hałaśliwe wobec siebie, prawdopodobnie są otwarcie antagonistyczne. 

I odwrotnie, gdy koty walczą przez długi czas bez dźwięku lub widocznych obrażeń, prawie na pewno czynność ma charakter zabawowy (tego rodzaju zachowanie wydaje się również bardziej powszechne u młodych kotów). A interakcje, które są gdzieś pomiędzy, mogą obejmować zarówno zapasy, jak i wokalizacje.

 Pośrednie interakcje z kotami wydają się również obejmować długie okresy, w których koty wymieniają zachowania, takie jak leżenie z brzuchem w górze, prześladowanie i rzucanie się na siebie nawzajem lub zbliżanie się i pielęgnowanie drugiego. A im bardziej wzajemne są te zachowania, takie jak ściganie na zmianę bez dłuższych przerw, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą prawdziwą wzajemną zabawą.

Kocie kłótnie 

Gajdoš-Kmecová zauważa, że postawy kotów wobec siebie nie są wyryte w kamieniu. Nawet jeśli koty czasami się kłócą, niekoniecznie oznacza to, że ich związek się rozpada. Podobnie jak ludzie, koty wydają się zdolne do krótkoterminowych kłótni. Liczy się ogólny wydźwięk ich interakcji. Jeśli koty regularnie ocierają się o siebie, śpią w bliskim kontakcie, dzielą się zasobami i witają się z wyprostowanymi uszami, to sporadyczne walki prawdopodobnie nie jest powodem do zmartwień.

Dla Gajdoš-Kmekovej i jej współpracowników badanie to jest dopiero początkiem rozwiązywania tego, co nazywa "zagadką interakcji między kotami", zwłaszcza tych bardziej pośrednich. Naukowcy planują nowe badanie we współpracy z naukowcami z Belgii, co oczywiście pozwoli im oglądać więcej filmów o kotach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zachowanie kotów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy