Reklama

Będziesz jeździć na rowerze? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Podczas wysiłku fizycznego rośnie zapotrzebowanie na płyny. W rowerową trasę warto zabrać ze sobą odpowiednie izotoniki.

Podczas intensywnego treningu zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Wraz z wykonywaniem ćwiczeń produkujemy coraz więcej ciepła, a co za tym idzie, doprowadzamy do utraty wody oraz cennych substancji tj. sole mineralne, witaminy, białka oraz aminokwasy. Chcąc zachować dobrą kondycję, należy uzupełniać płyny, zanim poczujemy pragnienie. Praktykowanie tej prostej metody sprawi, że zapobiegniemy odwodnieniu i zadbamy o odpowiednią dawkę niezbędnych substancji umożliwiających pokonanie dalszej trasy.

Co pić w czasie jazdy?

Przy niewielkim wysiłku woda zaspokoi nasze pragnienie, ale podczas dłuższej trasy z pewnością nam nie wystarczy. Wybierając się na wycieczkę trwającą powyżej dwóch godzin, nasz organizm będzie się domagał uzupełnienia elektrolitów znajdujących się m.in. w owocach i warzywach oraz w napojach izotonicznych. Przed takim dystansem warto sięgnąć po dwie szklanki wody mineralnej oraz przygotować odżywczy napój na drogę. Minerały tj. sód, chlor, wapń, magnez i potas dostarczane wraz z napojami zapobiegają skurczom mięśni, odpowiadają za odpowiedni poziom nawodnienia oraz pomagają zachować kondycję fizyczną na odpowiednim poziomie. 

Reklama

Jak często powinniśmy sięgać po napój?

Idealnym rozwiązaniem jest robienie sobie przerwy na picie średnio 3-4 razy na godzinę. W tym czasie powinniśmy przyjąć minimum pół litra płynów. U każdego człowieka zapotrzebowanie może się nieco różnić. Ważne jest, aby nie dopuścić do momentu pragnienia. Jest to pierwsza oznaka odwodnienia naszego organizmu. Nie stosując się do tych zaleceń, możemy nabawić się niemałych problemów zdrowotnych, począwszy od zasłabnięcia, utraty przytomności, prowadząc w skrajnych sytuacjach nawet do uszkodzenia nerek.

Co zabrać w trasę? CZYTAJ DALEJ

A Ty, masz już korbę na rower? Napisz do nas na zielona@interia.pl

Podobał ci się ten materiał? Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower:

Dowiedz się, jak nie zostać piratem na ścieżce rowerowej

Czy przesiadka na rower pomoże nam wygrać z zanieczyszczeniami powietrza?

Dookoła świata na rowerze... z kotem

Jeździsz na rowerze z dzieckiem? O tym musisz wiedzieć

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? 

Rower i co dalej? 5 rzeczy, które musisz jeszcze mieć

Precz z korkami. Rowery zmienią miasta na lepsze

Ten błąd popełnia każdy rowerzysta. Skutki mogą być opłakane

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje