Zmiany klimatyczne wpływają na inflację. Badania ujawniają prawdę

Naukowcy przewidują, że ceny żywności będą rosły wraz ze wzrostem temperatury oraz wzrostem liczby i intensywności zmian klimatycznych. Dlatego też globalne ocieplenie odbije się na naszym portfelu.

Połączono zmiany klimatyczne z coraz wyższymi cenami żywności. Przyszłość będzie coraz droższa
Połączono zmiany klimatyczne z coraz wyższymi cenami żywności. Przyszłość będzie coraz droższagrazvydas123RF/PICSEL

Badacze w swoich analizach wzięli pod uwagę miesięczne ceny żywności i innych towarów, a także czynniki klimatyczne, w tym temperaturę. Dane pochodziły z aż 121 krajów i sięgały do 1996 roku. Na podstawie olbrzymiej bazy danych obliczyli, że "szoki pogodowe i klimatyczne" będą powodować, że koszt żywności wzrośnie o 1,5-1,8 proc. rocznie w ciągu dekady. Najwyższy wzrost cen będzie odnotowywany na gorących obszarach, takich jak Bliski Wschód.

Zmiany klimatyczne wpływają na wzrost inflacji

Wspomniany wzrost kosztów żywności przełoży się jednocześnie na wzrost ogólnej inflacji o 0,8-0,9 proc. do 2035 r. - taki wzrost będzie wyłącznie skutkiem samych tylko ekstremalnych zjawisk pogodowych, które będą wywołane przez zmiany klimatyczne.

Jak powiedział Max Kotz, klimatolog z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Niemczech, liczby mogą wydawać się stosunkowo niewielkie, lecz dla organów, które walczą z inflacją, są one znaczące.

Fizyczne skutki zmian klimatycznych będą miały trwały wpływ na inflację. Z mojej perspektywy jest to kolejny przykład tego, w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą podważyć dobrobyt ludzi oraz dobrobyt gospodarczy.
Max Kotz z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Niemczech

Według badaczy w dłuższej perspektywie czasu (do 2060 roku) światowe ceny żywności będą wzrastać rocznie już o 2,2-4,3 proc., zaś ogólna inflacja będzie wzrastać o 1,1-2,2 proc. rocznie.

Kotz wskazuje, że: "Istnieją szoki produktywności, o których wiemy, że są skutkiem zmian klimatycznych, czy zjawisk pogodowych [...] powodują one zmniejszenie produktywności rolnictwa. To również wywiera efekt domina na inflację cen żywności i na inflację zasadniczą".

Naukowcy przedstawiają przykład fali upałów, która nawiedziła Europę w 2022 roku. Wysoka temperatura doprowadziła do ograniczenia dostaw żywności. Z kolei to skutkowało wzrostem cen o aż 2 proc. Największy wzrost cen żywności i ogólnej inflacji odnotowano wówczas w Rumunii, na Węgrzech i w poszczególnych państwach Europy Południowej.

Jak stwierdziła Frances Moore, ekonomistka ds. środowiska na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis: "Uważam, że główne wyniki dotyczące historycznego związku między regionalnymi anomaliami temperaturowymi a inflacją w danym kraju są wiarygodne, a odkrycia są ważne. Zmienność cen podstawowych towarów, takich jak żywność, jest bardzo bolesna dla konsumentów".

Naukowcy dodają: "Presje są największe na niskich szerokościach geograficznych i wykazują silną sezonowość na wysokich szerokościach geograficznych, osiągając szczyt latem". Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Communications Earth & Environment.

Niezwykła góra piasku w Polsce. Widać ją nawet z kosmosuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas