Wybrano 95 miast najlepiej walczących ze zmianami klimatu. Na liście nie ma żadnej polskiej metropolii

Organizacja CDP wybrała 95 miast, którym przyznano ocenę „A” (najlepszą) jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu. Są to m.in. Berlin, Londyn, Los Angeles czy Paryż. Na liście nie znalazło się ani jedno miasto z Polski. Zabrakło też metropolii z Rosji, Chin i Indii.

Jednym z miast wyróżnionych w rankingu jest amerykańskie Seattle, które zainwestowało m.in. w rozwój systemu ścieżek rowerowych
Jednym z miast wyróżnionych w rankingu jest amerykańskie Seattle, które zainwestowało m.in. w rozwój systemu ścieżek rowerowychSDOT PhotosFlickr.com, CC BY 2.0
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ocenę "A" w rankingu CDP (wcześniej znana jako Carbon Disclosure Project) zdobyło w tym roku 95 miast. Rok temu było ich 88. Prawie połowa z nich (46) nie była wcześniej notowana na liście.

W tym roku najwyższą notą wyróżniono m.in.:

·        Londyn,

·        Los Angeles,

·        Kapsztad,

·        Buenos Aires,

·        Tokio,

·        Sydney.

Oprócz braku reprezentacji z Polski, na mapie miast walczących ze zmianami klimatu nie znalazły się też żadne miejscowości z Chin, Indii i Rosji. Twórcy rankingu wyjaśniają, że ta trójka nie dostała się na listę ze względu na najwyższe na świecie poziomy emisji zanieczyszczeń i najmniej ambitne cele klimatyczne.

Manchester - jedno z miast, które dołączyło w tym roku do rankingu CDP
Manchester - jedno z miast, które dołączyło w tym roku do rankingu CDPUnsplash

USA i Wlk. Brytania mają się czym pochwalić

Stany Zjednoczone - mimo bycia również jednym z czołowych światowych emitentów szkodliwych substancji. są państwem, które ma najwięcej reprezentantów w rankingu CDP z 2021 r. W USA mieszczą się aż 34 miasta z oceną "A". Cała Ameryka Północna liczy w sumie 41 takich miast. Drugim kontynentem pod tym względem jest Europa (37 miast). Dalej plasują się: Azja (8), Ameryka Łacińska (4) i Oceania (4). Na szarym końcu jest Afryka z tylko jednym reprezentantem.

Jeśli chodzi o pojedyncze kraje, największy przyrost miast z oceną "A" odnotowała Wielka Brytania. Do listy dodano m.in. Edynburg, Manchester czy Nottingham.

Aby osiągnąć najwyższą ocenę w rankingu, miasta muszą m.in. udostępniać publicznie i ewidencjonować dane dotyczące emisji zanieczyszczeń. Muszą także mieć ambitne cele dla ograniczania emisji i energii odnawialnej. Innym wymogiem jest też na przykład posiadanie planu adaptacji do zmian klimatu.

Miasta z listy "A" CDP wykazują się ponadto modelowymi proekologicznymi inicjatywami. Np. w Seattle dzięki inwestycjom w infrastrukturę rowerową i pieszą oraz transport publiczny udało się zmniejszyć jednoosobowe przejazdy samochodami o 25%. Z kolei w Melbourne powstaje farma wiatrowa o mocy 80 MW. Natomiast w Londynie dzięki dużemu programowi udało się poddać termomodernizacji aż 135 tys. budynków.

Lista CDP 2021 demonstruje mierzalny wpływ klimatycznego przodownictwa i potwierdza jak ważna jest transparentność. Inwestując w działania klimatyczne w miastach, możemy zachęcić kolejne miejscowości do osiągania najwyższej oceny, podnosząc ich lokalny wysiłek do skali globalnej.
Antha Williams z Bloomberg Philanthropies
Robert Biedroń o wyroku Trybunału Konstytucyjnego i sytuacji na granicy z Białorusią.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas