Wrzesień był najcieplejszy w historii. Tak gorąco nie było od 100 lat

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Tak ciepłego września w Polsce nie było od ponad 100 lat. Średnia temperatura niemal o 4 stopnie przekroczyła normę. Podobne anomalie notowane są na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że cały rok może być najcieplejszym w historii pomiarów na Ziemi. Reportaż Adrianny Borowicz dla programu "Czysta Polska" Polsat News.

Wrzesień 2023 r. był jak do tej pory najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów
Wrzesień 2023 r. był jak do tej pory najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To był rekordowo ciepły wrzesień i niestety nie wróży to nic dobrego. Klimat się zmienia i nie można już tego powstrzymać. "Ma wpływ to na przyrodę, na nasze zdrowie, na nasze życie, i wychodzi na to że nadal będzie cieplej, mogą się zdarzać takie ekstremalnie ciepłe wrześnie - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW.

Wrzesień 2023 r. najcieplejszym wrześniem w historii

Prawie w całym kraju temperatura we wrześniu była o niespełna 4 stopnie wyższa od normy. Rześkie poranki, skwar w ciągu dnia i ciągle gorące wieczory, więc tegoroczny sezon turystyczny znacznie się wydłużył.

"W tym roku we wrześniu mamy zdecydowanie więcej gości w porównaniu z zeszłymi latami, oczywiście ma na to wpływ pogoda, bo takiego pięknego września nie pamiętam" - mówi w rozmowie z "Czystą Polską" Dominika Ziółkowska z Ośrodka Wypoczynkowego w Łagowie.

Gorzej, że z tak piękną pogodą tylko pogłębia suszę. Lepiej nie będzie, więc rolnicy już teraz szukają alternatywy dla roślin uprawianych teraz. "Przyglądamy się rolnictwu hiszpańskiemu, włoskiemu, oni od wielu lat mają takie anomalie pogodowe i tam widać jak to wygląda" - mówi Franciszek Nowak, rolnik z Wielkopolski.

Już teraz rozważana jest u nas uprawa pszenicy durum, czyli tej na makarony.  Dotąd wysiewana była na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej oraz w Południowej Europie, ale klimat bardzo się zmienia i trzeba stawiać na inne niż dotychczas rośliny.

Rekordowo ciepły wrzesień. Reportaż wideo programu "Czysta Polska":

Zmiany klimatu. Wrzesień 2023 r. był rekordowo ciepłyPolsat News

Sucho w lasach, sucho na polach

"My w tym całym układzie na razie opóźniamy siewy jesienne, bo gdybyśmy trzymali się wcześniejszych terminów siewów, to mamy problemy w listopadzie, bo te rośliny myślą że wegetują a one muszą przejść ten czas przezimowania" - mówi Franciszek Nowak.

Sucho i to praktycznie od maja jest też w polskich lasach. To też skutki zmieniającego się klimatu. Las dawniej był rezerwuarem wody, teraz ściółka jest sucha jak wiór. "Wysokie temperatury we wrześniu powodują wydłużenie akcji przeciwpożarowej w lasach. Musimy więcej czasu poświęcić na obserwacje, dłużej prowadzić te obserwacje" - mówi Maciej Haraszczuk z Nadleśnictwa Skwierzyna.

Lato kojarzyć się będzie nam teraz nie tylko z falami upałów, ale także z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Wichury, trąby powietrzne, gradobicia, błyskawiczne powodzie i nawałnice.

"Siła napędową zjawisk burzowych jest przede wszystkim wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza, a to się wiąże już z globalnym ociepleniem, to globalnie wyższe temperatury i większe nasycenie parą wodną - mówi dr hab. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

To nie koniec złych informacji. Ten rok może być w ogóle najcieplejszym na ziemi w historii pomiarów, a ekstremalne zjawiska pogodowe powoli stają się nową rzeczywistością na planecie Ziemi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas