Mamy najcieplejszy wrzesień w historii. Dane IMGW mówią jasno

To będzie prawdopodobnie najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury - poinformowali meteorolodzy. Choć do końca miesiąca zostało jeszcze dziesięć dni, IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

  • Wrzesień 2023 prawdopodobnie będzie najcieplejszym wrześniem w historii Polski - prognozuje IMGW. To potwierdzenie zachodzących zmian klimatycznych.
  • Wcześniejsze dane potwierdziły, że lato 2023 także było najcieplejsze w historii pomiarów.
  • W Polsce największe anomalie są m.in. na Śnieżce. Temperatura we wrześniu była tam o prawie 5 stopni Celsjusza wyższa niż normalnie.

Reklama

"Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zmiany klimatu uderzają w Polskę

"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Na Śnieżce jest o prawie 5 stopni cieplej niż zwykle

Jak ustalili badacze pogody, najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

"W czwartek pogodnie, tylko na południowym wschodzie i w Karpatach okresami zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura od 23 do 27 st., w dolinach karpackich około 22 st." - zapowiada na swoje stronie IMGW. Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu | rekord ciepła | IMGW | pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy