Wprowadzili nagrody dla turystów. Polka opowiada jak to wygląda w Danii
W Danii rzeczywiście nagradzają za proekologiczne postawy. Za przejazd autobusem można dostać lunch lub piwo, a za posprzątanie śmieci z plaży zniżkę na kurs surfingu. Polka podzieliła się z nami wrażeniami z proekologicznej Kopenhagi, która za rok zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną.
Jak obiecali, tak zrobili. Duńczycy zapowiedzieli niedawno, że turyści odwiedzający Kopenhagę, którzy wykażą odrobinę zaangażowania w kwestie środowiskowe, zostaną nagrodzeni. Inicjatorka akcji "Podnieś5" (nazwa wzięła się od zebrania symbolicznych pięciu śmieci podczas różnych aktywności) potwierdza, że program turystyczny CopenPay nagradza każdego, kto zaangażuje się w dobry uczynek dla miasta i jego obywateli.
"Za okazaniem biletu komunikacyjnego otrzymujesz bio piwo, dwa rodzaje do wyboru. Na dodatek możesz się cieszyć piękną roślinnością na tarasie oraz w szklarniach" - mówi Agata z "Podnieś5".
Kopenhaga nagradza turystów
W ramach pilotażowego programu CopenPay trwającego od 15 lipca do 11 sierpnia miasto zachęca turystów do proekologicznych działań w ramach obniżania śladu węglowego miasta. W zamian za zaangażowanie turyści mogą skorzystać z wielu atrakcji za darmo lub dostać zniżki na niektóre usługi.
"Niezależnie od tego, czy przyjedziesz na rowerze, skorzystasz z transportu publicznego, czy zbierzesz śmieci, możesz wykorzystać swoją dobrą energię, aby odebrać nagrodę. Zaufamy ci, gdy o nią poprosisz, ponieważ jedyną osobą, którą możesz oszukać, jesteś ty sam - o ile nie zrobisz czegoś dobrego dla naszej planety" - informuje Wonderful Copenhagen, inicjator akcji.
Przykładowo: w zamian za pomoc na miejskiej farmie i posprzątanie kilku śmieci lub przejazd transportem publicznym można dostać za darmo m.in. piwo lub wegetariańskie jedzenie z lokalnych produktów. Przewidziano też bezpłatny wstęp do muzeów lub zwiedzanie kultowej ekologicznej spalarni odpadów CopenHill Mountain.
"Na szczycie tego 90-metrowego obiektu znajdziemy również kawiarnię widokową oraz 490 metrów ścieżek spacerowych" - zaznacza Agata z "Podnieś5".
W przypadku skorzystania z transportu publicznego wystarczy okazać dowód zakupu biletu, aby dostać darmowy napój. Premiowana jest także jazda na rowerze. Turyści mogą wziąć również udział w społecznej akcji sadzenia drzew.
Na liście CopenPay znajduje się też propozycja posprzątania śmieci z plaży. W ramach tej akcji można otrzymać zniżkę na kurs surfingu. "Kolejna atrakcja, która jest dostępna na liście za proeko działania. Copenhagen Surf School oferuje lekcje ze zniżką za zbieranie śmieci na plaży" - potwierdza inicjatorka "Podnieś5".
Turystyka może być mniej uciążliwa
Podstawowym założeniem inicjatorów akcji jest uczynienie turystyki bardziej zrównoważoną i zachęcenie turystów do wspierania właśnie takiej formy podróżowania. Według organizacji turystycznej Wonderful Copenhagen istnieje spora luka pomiędzy turystyką konwencjonalną a tą biorącą pod uwagę kwestie ekologiczne. W ostatnich latach masowa turystyka dała się we znaki mieszkańcom różnych zakątków Europy. Ograniczenia turystyki domagają się między innymi mieszkańcy Hiszpanii i wysp hiszpańskich, Grecy, czy Włosi.
Choć z opcji CopenPay korzystają turyści zaangażowani w ekologię, pośród wszystkich podróżujących do Danii jest również sporo osób, które nie podejmą się wolontariatu w ramach tej akcji.
Kopenhaga ma ambitne cele klimatyczne. Do 2025 chce być miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Według statystyk Global Destination Sustainability Index, Kopenhaga jest trzecim najbardziej zrównoważonym miejscem na świecie.