Włochy: To w Rzymie najbardziej można odczuć zmiany klimatyczne
Najwięcej ekstremalnych zjawisk pogodowych we Włoszech odnotowuje się w Rzymie – wynika z raportu Ligi Ochrony Środowiska.
Rejon Rzymu nawiedza najwięcej trąb powietrznych, powodzi i susz na całym Półwyspie Apenińskim. W ostatnim dziesięcioleciu padł rekord ekstremalnych zjawisk pogodowych.
W analizie wymieniono 56 skrajnych wydarzeń we włoskiej stolicy z ostatnich dziesięciu lat. Były to głównie lokalne powodzie (33) po gwałtownych ulewach i wystąpienie Tybru z brzegów, związany z tym paraliż ruchu i transportu publicznego, siedem trąb powietrznych, długotrwała i dotkliwa susza w 2018 r., nadzwyczaj wysokie temperatury i huraganowy wiatr.
Tylko w bieżącym roku stolica była podtapiana pięć razy. - Do Rzymu należy krajowy rekord ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi - powiedział szef oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Lacjum Roberto Scacchi. Konsekwencją tego mają być straty, zagrożenie dla mieszkańców, problemy z komunikacją i dziesiątki dni powodzi.
Autorzy raportu zauważają, że w mieście doszło do połączenia efektów ocieplenia klimatu, oraz typowych dla metropolii problemów. Chodzi m.in. o niewydolny system absorpcji wody deszczowej, do którego przyczynia się także samowola budowlana na terenach zagrożenia hydrologicznego.
Raport został przekazany nowym władzom Rzymu. Od października na czele stołecznego ratusza stoi burmistrz Roberto Gualtieri.