Upały zabijają 5 milionów ludzi rocznie. Winne są zmiany klimatu

Przez lata prognozowano, że globalne ocieplenie będzie prowadzić do zgonów. Te prognozy już się realizują. Z badań wynika, że ponad jedną trzecią śmierci związanych z upałami w ciepłych porach roku można przypisać zmianom klimatu.

W weekend nad Polskę nadciągną ekstremalne upały.
W weekend nad Polskę nadciągną ekstremalne upały. Dubravka Petric/PIXSELLAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Z danych z ostatnich 20 lat wynika, że zmiany klimatyczne sprawiają, że ponad 5 mln ludzi na świecie umiera z powodu ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur. 
  • To łącznie 9,4 proc. przedwczesnych zgonów, czyli 74 śmierci na 100 tys. ludzi.

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dane z 732 miejsc w 43 krajach na świecie i szacował, czy zgony można powiązać z dodatkową ekspozycją na temperatury. Badanie objęło lata 2000-2019, gdy średnia temperatura na świecie rosła o 0,26 s. Celsjusza na dekadę.

Upał. Coraz więcej osób umiera z powodu wysokich temperatur

Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat więcej ludzi umarło z powodu zimna niż przez upały, ale śmierci związanych z wysokimi temperaturami przybywa, podczas gdy liczba tych związanych z niskimi temperaturami spada.

Z badania na tej samej grupie 732 lokalizacji wynika, że łącznie 37 proc. zgonów związanych z upałami w ciepłych porach roku można przypisać zmianom klimatycznym. Zdaniem badaczy "zwiększona śmiertelność powiązana z upałami jest widoczna na każdym z badanych kontynentów".

Więcej o przyczynach zgonów wywołanych wysokimi temperaturami pisaliśmy tutaj.

Wcześniej w prognozach dotyczących zmian klimatycznych regularnie pojawiały się informacje o tym, że długotrwałe narażenie na wysoką temperaturę na zewnątrz może być czynnikiem wywołującym bądź nasilającym choroby oraz może zwiększać ryzyko przedwczesnych zgonów.

Dotąd nie było jednak badań na dużą skalę, które wskazałyby do ilu takich zgonów może dojść bądź już doszło.

Próbując oszacować tę liczbę, naukowcy przeanalizowali dane zebrane za pośrednictwem Multi-Country Multi-City (MCC) Collaborative Research Network, największej bazy danych związanych z pogodą i stanem zdrowia prowadzoną przez brytyjską uczelnię London School of Hygiene and Tropical Medicine. Baza danych zawiera informacje o 29 mln zgonów, do jakich doszło w latach 1991-2020 w 43 krajach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas