Trashion - pokaz mody z odpadów

Nigeryjska organizacja pozarządowa Greenfingers Wildlife Conservation postanowiła zwrócić uwagę na problem odpadów w niecodzienny sposób. Aktywiści postanowili zebrać porzucone na ulicy śmieci i zrobić z nich... ubrania. W ten sposób chcą zachęcić do upcyklingu i ograniczenia produkcji odpadów.

Celem "trashion" nie jest stworzenie prawdziwych ubrań. Jest to artystyczny performance, który ma zwrócić uwagę na problem odpadów.
Celem "trashion" nie jest stworzenie prawdziwych ubrań. Jest to artystyczny performance, który ma zwrócić uwagę na problem odpadów.Greenfingers Wildlife Conservationmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to jest upcyckling?

Celem upcyklingu w przeciwieństwie do recyklingu jest stworzenie z odpadu produktu o wyższej wartości. Przykładowo, popularne torebki damskie uszyte z bannerów reklamowych są przykładem upcyklingu, ponieważ są sprzedawane o wiele drożej niż wyniósł koszt produkcji i pozyskania materiału, z których zostały zrobione.

W recyklingu produkt, wytwarzany produkt ma niższą wartość niż materiał, z którego pochodzi. Dzieje się tak głównie dlatego, że w procesie obróbki materiał traci jakość. Jedynym wyjątkiem jest szkło. Jednak w pozostałych przypadkach właśnie z powodu spadku jakości nie można poddawać odpadów obróbce bez końca.

Przykładowo papier można recyklingować do 5 razy, ponieważ za każdym razem włókna celulozowe stają się coraz krótsze, aż ostatecznie nadaje się on wyłącznie do wytworzenia ręczników papierowych lub papieru toaletowego.

Pokaz mody w Nigerii

By jednak rzeczy trafiły do recyklingu, muszą zostać wyrzucone do odpowiedniego kosza, nie na ulicę czy do lasu. Na ten problem chcieli zwrócić uwagę członkowie Greenfingers Wildlife Conservation z największego miasta w Nigerii - Lagos.

Ich zdaniem performance w postaci pokazu mody był potrzebny, ponieważ Nigeria nie oferuje wystarczającej edukacji na temat zanieczyszczeń i kwestii klimatycznych, więc wydarzenia takie jak pokaz trashion są idealną okazją do rozrywki i edukacji. Ponadto pokazanie ludziom ubrania ze śmieci pozostawi w ich głowach świadomość z tego, że każdy śmieć można wykorzystać ponownie.

Nigeria jest krajem szczególnie narażonym na konsekwencje zmiany klimatu.
Nigeria jest krajem szczególnie narażonym na konsekwencje zmiany klimatu.Greenfingers Wildlife Conservation

Globalne Południe

Warto przypomnieć, że Nigeria jest częścią Globalnego Południa, które w nikłym stopniu przyczyniło się do ocieplenia klimatu, lecz jednocześnie odczuwa najsilniej jego skutki w postaci intensywnych susz, po których następują gwałtowne powodzie. Takie warunki przekładają się na mniejszą ilość plonów a to z kolei do pogłębienia problemu głodu.

Produkcja plastiku, do której potrzebna jest ropa naftowa również w dużej mierze przyczynia się do pogłębiania problemu klimatycznego.

Dziedzictwo na ulicach. Londyńczycy walczą o swoje lampy gazoweAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas