Świat nie zrealizuje kluczowego celu. Miał zostać osiągnięty do 2030 r.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przestrzega: jeśli nic się nie zmieni, nie wypełnimy celu, jakim jest potrojenie wytwarzania energii odnawialnej do 2030 r. Analiza polityk prawie 150 krajów pokazuje, że cel, uznawany za kluczowy, jest dziś poza naszym zasięgiem.
Przy obecnym tempie zmian, świat nie zdoła osiągnąć “kluczowego" celu - potrojenia ilości wytwarzanej globalnie czystej energii. To wnioski z najnowszego raportu IEA. istnieją jednak oznaki wskazujące, że tempo postępu może wzrosnąć.
Zobacz również:
W grudniu ubiegłego roku kraje zgodziły się na potrojenie energii odnawialnej do końca tej dekady. Na razie jednak z tego porozumienia nie wynika wiele. Tylko nieliczne kraje podjęły jakiekolwiek konkretne kroki, aby spełnić ten wymóg. Analiza Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, że przyjęte dotąd plany pozwolą jedynie podwoić moc ze źródeł odnawialnych do roku 2030.
Jest jeszcze szansa na zwiększenie mocy
“Cel potrojenia mocy jest ambitny, ale możliwy do osiągnięcia" podkreśla Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. “Warunkiem jednak jest to, żeby rządy szybko zamieniły obietnice w konkretne plany działania. Kraje na całym świecie mają ogromną szansę na przyspieszenie postępu w kierunku bezpieczniejszego, niedrogiego i zrównoważonego systemu energetycznego".
IEA stwierdziła, że rządy powinny uwzględnić cele i polityki dotyczące odnawialnych źródeł energii w swoich krajowych planach działania na rzecz klimatu, tworzonych w ramach porozumienia paryskiego. Wiele z nich obecnie tego nie robi, mimo że ogromny wzrost wykorzystania energii odnawialnej jest niezbędny do spełnienia założeń porozumienia, którego celem jest ograniczenie wzrostu temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego.
Agencja przeanalizowała krajowe polityki i cele prawie 150 krajów i stwierdziła, że do 2030 r. doprowadzą one do powstania około 8 000 GW mocy w zakresie energii odnawialnej. Połowa z tych źródeł wytwarza energię słoneczną, jedna czwarta - wiatrową. Liczba ta stanowi około 70% celu. Potrojenie mocy wymaga stworzenia odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 11 tys. GW.
Rekordowe wzrosty w energetyce odnawialnej
W ubiegłym roku odnotowano rekordowy wzrost mocy odnawialnych, który wyniósł około 560 GW dodanych w ciągu jednego roku, czyli o 64% więcej, niż dodano w 2022 r. Energia słoneczna i wiatrowa są w dalszym ciągu tańsze od paliw kopalnych. Niektóre kraje osiągają szybsze wyniki niż zakładane cele krajowe. W zeszłym roku Chiny dodały więcej nowych mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych niż reszta świata razem wzięta.
Agencja podkreśla, że rządy powinny skupić znacznie więcej uwagi na modernizacji swoich sieci elektroenergetycznych, które w wielu krajach stanowią główną przeszkodę stojącą na drodze rozwoju odnawialnych źródeł energii.
“Energia słoneczna i wiatrowa zapewniają trzy czwarte światowego wzrostu, ponieważ dowiodły, że mogą być szybko skalowane w celu zapewnienia taniej, bezpiecznej i czystej energii" mówi Katye Altieri, analityk w ośrodku doradczym Ember.