Rekordy upałów w całej Europie. 40°C w Wielkiej Brytanii
Cała Europa zmaga się z coraz wyższymi temperaturami. Klimatolodzy publikują coraz to nowe, pesymistyczne doniesienia o kolejnych rekordach ciepła. “Ta katastrofa klimatyczna to zasługa ludzi” - mówią zgodnie.
Szkocja, Irlandia, Anglia, Francja, Portugalia, Włochy i Polska. To nie jedyne kraje, w których w tym roku padają rekordowe pomiary temperatur. Sprawdzają się przewidywania naukowców dotyczące nagłego wzrostu temperatur oraz ciągle wzrastającej skali susz.
Wielka Brytania na fali 40°C upału
Światowa Organizacja Meteorologiczna ogłosiła, że w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami coraz większych rekordów temperatur. Ze względu na upały ma wzrosnąć śmiertelność osób starszych i schorowanych.
19 lipca padł historyczny rekord temperatur w Wielkiej Brytanii. 40°C zarejestrowano na londyńskim lotnisku Heathrow. W Walii rekord z 1990 r. został pobity o prawie 2°C. Wyniósł 37.1°C. W Phoenix Park w Dublinie (Irlandia) został pobity krajowy rekord ciepła w lipcu. W najgorętszy lipcowy dzień zarówno w XX, jak i XXI w. temperatura wyniosła 33.0°C.
Pożary i ewakuacje
Fala upałów, która w zeszłym tygodniu ogarnęła praktycznie całą południową Europę, wywołała już wiele pożarów. W rejonie Gironde w południowo-zachodniej Francji ewakuowano 34 tys. mieszkańców.
Wyspa Jersey, Francja. Padł tam rekord temperatury, wynoszący 37,9°C. Najwyższe temperatury odnotowywano tam w XIX w. - w 1894 r.
Brest we Francji. Dotychczasowy rekord pod względem upalnych dni odnotowano w 1949 r. Lipiec 2022 przyniósł ponad 4-stopniowy wzrost temperatury. Nowy rekord wynosi 39.3°C.
W sumie we Francji, w ciągu jednego dnia, padło prawie 100 rekordów temperatur. Najwięcej z nich odnotowano na zachodzie kraju, a 15 departamentów objęto najwyższym, czerwonym ostrzeżeniem o upale.
Tragiczne wieści wciąż napływają z Portugalii, która zmaga się z pożarami. W wyniku pożarów cierpią i umierają cywile oraz pracownicy służb ratowniczych. W kraju panują upały rzędu 47.0°C.
Polska susza i upał
IMGW także informuje o ostrzeżeniach i zagrożeniach hydrologicznych oraz meteorologicznych. Trzeci stopień ostrzeżeń przed upałami ogłoszono m.in. w Poznaniu, Legnicy, Wrocławiu, Kaliszu, Zielonej Górze i Opolu.
Polscy klimatolodzy zastanawiają się, jak zmiany klimatu wpłyną na zagrożone obszary, takie jak rzeki, tereny podmokłe i Morze Bałtyckie.
Morze Bałtyckie jest jednym z najszybciej ogrzewających się na świecie. Z drugiej strony życie w nim rozwija się, a podejmowane działania sprawiły, że woda jest najczystsza od lat.
UE ogłosiła, że w związku z szalejącymi upałami i suszami, przeznaczy dodatkowe pieniądze na zakup samolotów do gaszenia pożarów.