Rekordowe upały w Hiszpanii. Miasta tworzą "schrony klimatyczne"

Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju. Ze względu na długo utrzymujące się fale upałów w wielu hiszpańskich miastach tworzone są specjalne "schrony klimatyczne", gdzie można przeczekać gorące pory dnia.

Według statystyk agencji Aemet, prowadzonych od 1961 r., w lipcu 2022 r. średnia temperatura powietrza w Hiszpanii sięgnęła poziomu 26,6 st. C. Do rekordowej temperatury przyczyniła się szczególnie fala tropikalnych upałów, która wystąpiła pomiędzy 9 a 26 lipca.

Była to najdłuższa fala tak intensywnych upałów po zanotowanej w lipcu 2015 r. Lipcowe upały pogłębiły też występującą w kraju suszę oraz sprawiły, że temperatura wody w Morzu Śródziemnym osiągnęła 30 st. Celsjusza.

Hiszpania buduje schrony klimatyczne i oazy chłodu

W Barcelonie, Bilbao i Sewilli działają tzw. schrony klimatyczne nazywane także oazami chłodu. Kolejne mają powstać w Victorii, Maladze i Murcji. "Schrony klimatyczne" to miejsca, w których można spędzić godziny dnia, kiedy upały są największe.

Reklama

Oazy chłodu znajdują się zarówno w miejskich budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, muzeach i bibliotekach, jak i na zewnątrz - w zacienionych parkach i ogrodach, gdzie w tym celu dosadza się więcej roślin, ustawia ławki, instaluje fontanny i ujęcia wody pitnej. W takich strefach temperatura nie powinna przekroczyć 26 st. C.

Z instalacji mogą korzystać bezpłatnie wszyscy, ale w pierwszej kolejności grupy najbardziej zagrożone wysokimi temperaturami - dzieci, osoby chore, starsze i niepełnosprawne.

Zobacz także: Upał może być zabójczy. Zagrożona jest połowa populacji

Barcelona zwiększyła tego lata liczbę "schronów klimatycznych" do 202 w samym mieście i 50 w strefie podmiejskiej. Niektóre znajdują się w klasztorach. Docelowo mają być rozmieszczone w taki sposób, by wszyscy mieszkańcy mogli pieszo dotrzeć do "oazy chłodu" w maksymalnie 10 minut.

W Bilbao od tego lata otwarto 64 schrony w obiektach zamkniętych i 66 na zewnątrz. W Sewilli władze miasta oddały na ten cel najbiedniejszym dzielnicom trzy ośrodki miejskie.

Rekordowe temperatury w Hiszpanii

Dane wskazują, że na wielu obszarach w środkowej Hiszpanii temperatury przekroczyły tego lata dotychczasowe rekordy.

Najwyższą temperaturę odnotowano w regionie Murcji (45,9 st. C). W Madrycie słupek rtęci wskazywał od 25 do 31 lipca ponad 35 st. W Segowii było 15 "nocy tropikalnych", gdy temperatury wynosiły powyżej 20 st.

Zobacz także: Nie tylko upały. W Tatrach w lipcu padł... rekord zimna

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | upały | pogoda | schrony klimatyczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy