​Rekordowe emisje dwutlenku węgla podczas tegorocznych pożarów lasów

Od Syberii, po Stany Zjednoczone, tegoroczne pożary lasów były rekordowo intensywne i bogate w emisje CO2 - wynika z danych służb programu Copernicus.

Problemy z pożarami lasów mają także Brazylijczycy
Problemy z pożarami lasów mają także BrazylijczycyCARL DE SOUZAAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z danych organizacji wynika, że z powodu pożarów lasów w 2021 r. do atmosfery przedostało się 1,76 mld ton CO2. To dwa razy tyle, ile w ciągu roku emitują Niemcy. Największe emisje odnotowano w najbardziej narażonych na pożary regionach, jak w Jakucji, Turcji, Tunezji i zachodnich Stanach Zjednoczonych.

- Widzimy wydłużające się i coraz bardziej intensywne pożary. Bardziej suche i cieplejsze warunki, wraz ze zmieniającym się klimatem, zwiększyło ryzyko zaprószenia ognia - powiedział fizyk, Mark Parrington z Copernicusa.

Tegoroczne emisje nie były jednak wyższe od tych w 2003 r. Mimo to zdaniem naukowców tak duże emisje jeszcze bardziej spotęgują zmiany klimatu.

Pożary lasów podeszły pod ośrodki wypoczynkowe na wybrzeżu Morza Śródziemnego
Pożary lasów podeszły pod ośrodki wypoczynkowe na wybrzeżu Morza Śródziemnego ILYAS AKENGINAFP

W syberyjskiej Jakucji poziom CO2 z pożarów lasów był najwyższy od 2003 r. Z kolei w zachodniej Syberii "wielka liczba" pożarów spowodowała znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

W Ameryce Północnej, pożary m.in. w Kanadzie i Kalifornii wyemitowały 83 mln ton CO2. Chmura z nich była tak duża, że dotarła do Europy. Pożar "Dixie" w Kalifornii strawił ponad 400 tys. ha gruntów. Był to największy odnotowany pożar w historii stanu.

Pożary lasów nękają już prawie każdy kontynent
Pożary lasów nękają już prawie każdy kontynentCARL DE SOUZAAFP

Żywioł nie oszczędził także Europy. W krajach basenu Morza Śródziemnego pożary nawiedzały m.in. Grecję i Turcję. Tysiące osób ewakuowano z domów, a jakość powietrza w regionie znacząco pogorszyła się.

Pod koniec czerwca Bruksela kupiła 11 samolotów i sześć helikopterów strażackich. Zasilą flotę unijnej straży pożarnej. Komisja Europejska przygotowała także wytyczne w sprawie zapobiegania pożarom. Samoloty będą stacjonowały m.in. w Chorwacji, Francji i Szwecji. Unia chce dolecieć do każdego pożaru we wspólnocie. - Każdego roku, pożary stanowią poważne zagrożenie dla całej Europy. Sezon jest intensywny, długi, a tereny podatne na strawienie ogniem rozszerzają się coraz bardziej na północ. Musimy zrobić wszystko, by zapobiec pożarom - oświadczył wówczas Janez Lenarcic, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.

Kolej ekologicznych podróży.
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas