Rekordowe emisje dwutlenku węgla podczas tegorocznych pożarów lasów
Od Syberii, po Stany Zjednoczone, tegoroczne pożary lasów były rekordowo intensywne i bogate w emisje CO2 - wynika z danych służb programu Copernicus.
Z danych organizacji wynika, że z powodu pożarów lasów w 2021 r. do atmosfery przedostało się 1,76 mld ton CO2. To dwa razy tyle, ile w ciągu roku emitują Niemcy. Największe emisje odnotowano w najbardziej narażonych na pożary regionach, jak w Jakucji, Turcji, Tunezji i zachodnich Stanach Zjednoczonych.
- Widzimy wydłużające się i coraz bardziej intensywne pożary. Bardziej suche i cieplejsze warunki, wraz ze zmieniającym się klimatem, zwiększyło ryzyko zaprószenia ognia - powiedział fizyk, Mark Parrington z Copernicusa.
Tegoroczne emisje nie były jednak wyższe od tych w 2003 r. Mimo to zdaniem naukowców tak duże emisje jeszcze bardziej spotęgują zmiany klimatu.
W syberyjskiej Jakucji poziom CO2 z pożarów lasów był najwyższy od 2003 r. Z kolei w zachodniej Syberii "wielka liczba" pożarów spowodowała znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.
W Ameryce Północnej, pożary m.in. w Kanadzie i Kalifornii wyemitowały 83 mln ton CO2. Chmura z nich była tak duża, że dotarła do Europy. Pożar "Dixie" w Kalifornii strawił ponad 400 tys. ha gruntów. Był to największy odnotowany pożar w historii stanu.
Żywioł nie oszczędził także Europy. W krajach basenu Morza Śródziemnego pożary nawiedzały m.in. Grecję i Turcję. Tysiące osób ewakuowano z domów, a jakość powietrza w regionie znacząco pogorszyła się.
Pod koniec czerwca Bruksela kupiła 11 samolotów i sześć helikopterów strażackich. Zasilą flotę unijnej straży pożarnej. Komisja Europejska przygotowała także wytyczne w sprawie zapobiegania pożarom. Samoloty będą stacjonowały m.in. w Chorwacji, Francji i Szwecji. Unia chce dolecieć do każdego pożaru we wspólnocie. - Każdego roku, pożary stanowią poważne zagrożenie dla całej Europy. Sezon jest intensywny, długi, a tereny podatne na strawienie ogniem rozszerzają się coraz bardziej na północ. Musimy zrobić wszystko, by zapobiec pożarom - oświadczył wówczas Janez Lenarcic, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.