Raper inspiruje mieszkańców Kenii do recyklingu odpadów

W Kenii coraz większą sławę zdobywa raper Julius „Juliani” Owino. Muzyk nie poprzestał na klasycznej ścieżce kariery i jednocześnie mocno zaangażował się w pracę na rzecz lokalnych społeczności. Jego flagowym projektem jest program pozwalający młodym osobom wyjść z ubóstwa. W tym celu raper wykorzystuje potencjał drzemiący w recyklingu.

Pochodzący z Kenii raper Juliani postanowił wesprzeć swoją lokalną społeczność i utworzył autorski system kaucyjny pozwalający wymienić odpady na produkty spożywcze
Pochodzący z Kenii raper Juliani postanowił wesprzeć swoją lokalną społeczność i utworzył autorski system kaucyjny pozwalający wymienić odpady na produkty spożywczeYouTube
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Szacuje się, że tylko w Nairobi - stolicy Kenii - codziennie produkowanych jest około 2,4 tys. ton śmieci, z czego 20 proc. to plastik. Niemal połowa odpadów trafia na ogromne, zajmujące powierzchnię 12 hektarów wysypisko w dzielnicy Dandora. Okolicę tę zamieszkuje ponad 150 tys. osób spośród 6,5 milionów mieszkających w metropolii Nairobi.

Raper Juliani, mimo tego że na koncie ma już cztery docenione przez fanów i krytyków albumy, swój czas często spędza także w dzielnicy Dandora. To właśnie tam utworzył swoją inicjatywę Dandora Hip-Hop City (DHC), dzięki której okoliczni mieszkańcy mogą współtworzyć hip-hopowe radio oraz uczyć się przedsiębiorczości. Mają także szanse zaistnieć w branży muzycznej. To jednak nie wszystko.

W dzielnicy Dandora znajduje się największe wysypisko śmieci w Nairobi, które jest stolicą Kenii
W dzielnicy Dandora znajduje się największe wysypisko śmieci w Nairobi, które jest stolicą KeniiJan HetfleischGetty Images

Plastikowe butelki wymieniają na jedzenie

Dla wielu osób mieszkających w slumsach na przedmieściach Nairobi jedynym zajęciem jest przekopywanie lokalnego wysypiska w poszukiwaniu rzeczy do sprzedania. Julius Owino pomyślał także o nich. Oprócz DHC utworzył projekt "banku śmieci" - Taka Bank ("taka" w języku suahili oznacza "śmieci"). Juliani w reportażu portalu Euro News wspomina, że w jego okolicy od zawsze było dużo "taka" i zastanawiał się, dlaczego nikt nic z tym nie robi. W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i skontaktował się z producentami produktów, których resztki zalewały jego osiedle i zasygnalizować problem.

Żaden rodzaj wyobraźni nie jest dla mnie szaleństwem. Uważam za cenne wszystko, co przyjdzie mi do głowy. Tak samo jak możliwość, aby się tego pozbyć lub wcielić w życie. To dotyczy również Taka Bank, Hip-Hop City i wszystkiego, co robię.
mówi raper

Firmy, których opakowania zalewają wysypisko Dandora postanowiły wejść we współpracę z muzykiem i przyjąć zalegające śmieci. Postawiły tylko jeden warunek: zamiast zanieczyszczonych odpadów z wysypiska, poprosiły o posortowane śmieci pochodzące z domostw.

Właśnie w ten sposób powstał Taka Bank. Umożliwia on wymianę zebranych surowców na punkty, a później na produkty spożywcze, wykorzystując aplikację lub stronę internetową. W ten sposób za kilka plastikowych butelek można zdobyć na przykład opakowanie ryżu. System cały czas się rozwija, ale już teraz ma tysiące użytkowników.

Plastik zanieczyszczający Ziemię to jedno z najpoważniejszych obecnie zagrożeń ekologicznych na świecie. Śmieci zagrażają ludzkiemu zdrowiu, mogą mieć także negatywny wpływ na płodność, gospodarkę hormonalną oraz trawienie i układ nerwowy. Niekontrolowane spalanie odpadów przyczynia się także do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Dlatego w marcu, właśnie w Kenii skąd pochodzi raper Juliani, 193 kraje ONZ podpisały porozumienie, które ma doprowadzić do powstania tak zwanego traktatu plastikowego.

Źródła: EuroNews, UNEP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas