"Problem zagrażający bezpieczeństwu na równi z wojną". Apel Czerwonego Krzyża

"Rządy muszą zacząć traktować kryzys klimatyczny jako problem bezpieczeństwa narodowego na równi z wojną, ponieważ załamanie klimatu zagraża stabilności i bezpieczeństwu krajów" - ostrzega szef Czerwonego Krzyża Jagan Chapagain.

Dziecko stojące na wyschniętej ziemi w nękanym suszą wynikającą ze zmian klimatu Afganistanie.
Dziecko stojące na wyschniętej ziemi w nękanym suszą wynikającą ze zmian klimatu Afganistanie.HOSHANG HASHIMIAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czerwony Krzyż ostrzega, że co najmniej 1,7 mld ludzi już teraz boryka się z brakiem żywności i wody, wynikającymi z kryzysu klimatycznego lub pogorszonymi przez ten kryzys.

Przed wybuchem pandemii COVID-19 organizacja, która pracuje w strefach konfliktów i z osobami dotkniętymi katastrofami, stwierdziła, że 2 miliony ludzi tygodniowo potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na skutki kryzysu klimatycznego.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa państw

"Każda zamieszkana część świata jest dotknięta tym problemem. Niestety, nie sądzę, abyśmy byli na to właściwie przygotowani. (...) Coraz więcej ludzi zmaga się z głodem, niedoborem wody i perspektywą konieczności zmiany miejsca zamieszkania w celu uniknięcia klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, susze i ekstremalne temperatury" - powiedział szef Czerwonego Krzyża w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" i dodał, że "z badania przeprowadzonego przez organizację wynika, że liczba wysiedleń spowodowanych klimatem jest większa niż liczba wysiedleń spowodowanych konfliktami".

Obawy związane z bezpieczeństwem narodowym są oczywiste w przypadku wojen takich jak ta na Ukrainie, ale według Chapagaina problemy będące konsekwencją kryzysu klimatycznego nie są jeszcze powszechnie znane.

"Musimy spojrzeć na to całościowo. Kryzys klimatyczny ma wpływ na bezpieczeństwo narodowe, które musi stać się dla rządów znacznie ważniejszym priorytetem niż dotychczas" - stwierdził. "Jeśli będziemy reagować w sposób fragmentaryczny, nie docenimy ogromu kryzysu klimatycznego".

IPCC: katastrofalne skutki zmian klimatu

Chapagain wypowiadał się tuż przed opublikowaniem w poniedziałek raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który pokazał, że kryzys klimatyczny już teraz ma ogromne konsekwencje, w tym zwiększenie liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dodatkowo raport po raz pierwszy określił zagrożenie związane ze zmianami klimatu i pilną potrzebę działań jako "jednoznaczne".

Wnioski z dokumentu dotyczą także Polski. Według raportu przy utrzymującym się wysokim poziomie emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. liczba osób umierających rocznie w Polsce z powodu upałów wzrośnie według raportu trzykrotnie: z około tysiąca do ponad trzech tysięcy. Dodatkowo ok. 15 milionów ludzi w Polsce doświadczy do końca wieku niedoborów wody, a liczba narażonych osób na coroczne powodzie zwiększy się z obecnych 210 do 270 tys. również do końca wieku.

Oprac. Mateusz Czerniak

Źródło: The Guardian, Zielona Interia

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas