Powódź skaziła uprawy sałaty. 70 Brytyjczyków wylądowało w szpitalu
Ulewne deszcze w Wielkiej Brytanii w 2022 r. doprowadziły do skażenia upraw bakteriami E. coli - zwierzęce odchody spłynęły na uprawy sałaty wraz z wodą powodziową. W wyniku tych zjawisk odnotowano liczne zatrucia toksyną Shiga. To kolejny nieprzewidywalny skutek wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych - wynika z opracowania opublikowanego na stronie europejskiego czasopisma medycznego "Eurosurveillance".
Zatruta sałata. Związek przyczynowo-skutkowy
E. coli to bakterie znajdujące się między innymi w odchodach zwierząt hodowlanych. Bakteria wytwarza toksynę Shiga (STEC), która może wywołać zakażenie objawiające się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. U niektórych chorych (5 proc. przypadków) może dojść do rozwoju poważnej choroby atakującej nerki. Najczęściej zgłaszanymi objawami są biegunka i ból brzucha.
Toksyną Shiga w Wlk. Brytanii zatruło się dwa lata temu ponad 70 osób, w sumie odnotowano ok. 260 przypadków związanych ze skażeniem upraw. Objawy u części osób pojawiły się po spożyciu sałaty, na którą, jak wykazano, spłynęły zwierzęce odchody.
Już teraz wiadomo, że seria niekorzystnych zjawisk pogodowych w lecie 2022 r. prawdopodobnie doprowadziła do skażenia upraw. Agencja bezpieczeństwa zdrowotnego w Wielkiej Brytanii potwierdziła, że przedłużająca sięsusza, a następnie obfite opady deszczu i stojąca woda przyczyniły się do rozniesienia bakterii w środowisku, a ostatecznie doprowadziły do skażenia upraw sałaty.
Według epidemiologów zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko chorób przenoszonych drogą pokarmową, choć nie są bezpośrednią przyczyną ich powstawania. Wszystko zaczyna się w hodowli zwierząt.
Zagrożenia klimatyczne
Do podobnego masowego zatrucia doszło również w hiszpańskim mieście Tarazon. Ponad 500 osób zostało poszkodowanych kilka lat temu po wypiciu wody z kranu, w której znaleziono pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium.
To patogen pochodzenia zwierzęcego, który dostał się do wody pitnej w wyniku ulewnych deszczy z hodowli zwierząt położonej powyżej źródła rzeki Quiles. W Hiszpanii, ale i na całym świecie obserwuje się znaczny wzrost liczby przypadków choroby przewodu pokarmowego - kryptosporydiozy - u ludzi.
Choć nie wszyscy naukowcy chcą łączyć efekt cieplarniany z epidemiami, to brytyjski zespół naukowców uważa, że zmiany klimatyczne odegrały rolę w zatruciu Brytyjczyków w 2022 r. Rozumienie wpływu globalnego ocieplenia na występujące anomalia może zminimalizować podobne przypadki zachorowań i zmniejszyć ryzyko przenoszenia się bakterii do żywności.