Pogoda w Polsce wariuje. Ciepło na południu, zimno na północy

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

W nocy z piątku na sobotę temperatury w Polsce uległy pewnym anomaliom. Na południu kraju zanotowano 22,8 stopni Celsjusza natomiast na północy zaledwie 2,2. Mimo że pogoda w tym roku była niezwykle zmienna, temperatura powyżej 20 stopni w drugiej połowie października zaskakuje.

Temperatury zeszłej nocy w Polsce były zaskakujące
Temperatury zeszłej nocy w Polsce były zaskakujące 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Niezwykła pogoda w nocy w Polsce

Październik to moment, w którym wyciągamy z szafy ciepłe swetry, a wieczory spędzamy pod kocykiem z kubkiem gorącej herbaty. Jesienna pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza, a coraz krótsze i chłodniejsze dni powodują, że z wielką niechęcią opuszczamy ciepłe cztery kąty. Jednak tej nocy, z piątku na sobotę, mieszkańcy południowej Polski narzekać na temperaturę raczej nie mogli.  

Okazuje się, że część mieszkańców Polski może jeszcze chwilę poczekać z wyciąganiem z szafy szalików i rękawiczek. Na południu kraju, w Bielsko-Białej zanotowano wyjątkowo wysoką temperaturę jak na tę porę roku. Słupki rtęci wskazywały blisko 23 stopnie Celsjusza. Co jeszcze bardziej zaskakujące, na północy kraju nie było już tak wiosennie, ponieważ tam temperatury spadły blisko zerowych wartości. W Elblągu termometry wykazały nieco ponad 2 stopnie Celsjusza.  

Anomalie pogodowe, niezwykła różnica temperatur w kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił informacje na temat temperatur odnotowanych na terenie całego kraju. W piątkowy wieczór, o godzinie 21:00 amplituda między północą a południem Polski wyniosła ponad 20 stopni Celsjusza!  

Na udostępnionych mapach widać, że mieszkańcy południowej części kraju nie musieli martwić się ogrzewaniem, ponieważ temperatury utrzymywały się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Najwyższe wartości odnotowano w Bielsko-Białej, gdzie słupki rtęci sięgnęły niemal 23 kresek. Temperatury powyżej 15 stopni utrzymywały się również na Podkarpaciu i w Małopolsce, w części Śląska i Opolszczyzny oraz woj. Świętokrzyskiego.

Jednak już w okolicach Warszawy temperatury gwałtownie spadały, a najniższą wartość odnotowano w Elblągu, gdzie słupki rtęci spadły blisko zera. Część mieszkańców kraju pogoda rozpieszcza, choć biorąc pod uwagę fakt, że mamy końcówkę października, tak wysokie wartości powinny raczej niepokoić. Zwłaszcza że kryzys klimatyczny stanowi obecnie poważny problem, z którym zmagają się rządy na całym świecie.

Temperatury powyżej 20 stopni mają utrzymywać się na południu kraju jeszcze przez całą sobotę. To świetna okazja na to, aby spędzić weekend na świeżym powietrzu, ponieważ nadchodzące dni będą raczej pochmurne i deszczowe.

Narodziny manata we wrocławskim zoo. To ich pierwszy chłopakPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas