Nie ma słońca. Czy fotowoltaika produkuje prąd w pochmurny dzień?

Okres jesienno-zimowy w polskim klimacie nie jest przyjemny. Znikoma ilość słońca sprawia, że osoby posiadające fotowoltaikę zaczynają się zastanawiać, czy zamiast oszczędzać, nie będą tracić pieniędzy na ogrzewanie domu. Sprawdzamy, w jaki sposób działa fotowoltaika jesienią i zimą oraz czy prosumenci będą tracić pieniądze, czy je zyskiwać.

Inwestycja w odnawialne źródła energii początkowo może wydawać się kosztowna. Okazuje się jednak, że jej koszt szybko się zwraca, nawet jesienią i zimą. Sprawdź, w jaki sposób działa fotowoltaika i dlaczego jesienią i zimą może być równie skuteczna.

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to jedno z rozwiązań, które zapewnia energię z surowców odnawialnych. Posiadacze paneli mogą produkować własny prąd, przez co zyskują niezależność oraz mają szansę na dodatkowe oszczędności.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:

Reklama
  • paneli słonecznych lub fotowoltaicznych,
  • licznika dwukierunkowego,
  • falownika.

Panele dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które wykorzystują krzem monokrystaliczny lub polikrystaliczny, są w stanie fizycznie wyprodukować prąd stały, za sprawą padających na nie promieni słonecznych. W falowniku prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny, który płynie do naszego domu.

Kiedy panele fotowoltaiczne produkują za dużo energii, odprowadzana jest ona do sieci elektrycznej. W momentach, kiedy panele produkują zbyt małą ilość prądu, energię można pobierać z sieci.

Aby mieć pewność, że ilość produkowanego przez instalację prądu będzie odpowiednia do naszego domu, powinniśmy w trakcie planowania obliczyć nasze potrzeby oraz wymaganą przez nas moc fotowoltaiki.

Pochmurny zimowy dzień. Czy fotowoltaika produkuje wtedy prąd?

Warunkiem koniecznym do pracy fotowoltaiki jest dostęp do promieniowania słonecznego. Podczas jesieni i zimy może być on rzeczywiście mniejszy. Warto jednak pamiętać, że dopóki świeci słońce, panele będą w stanie pozyskiwać energię.

Mniejsze promieniowanie słoneczne może sprawić, że zimą fotowoltaika będzie działała mniej efektywnie niż podczas miesięcy wiosennych i letnich. Eksperci szacują, że podczas zimy w skali pojedynczego miesiąca ilość energii, którą panele są w stanie wyprodukować, spada nawet o 85 proc.

W rzeczywistości sytuacja nie musi być tak dramatyczna. Ilość pozyskiwanej energii zależy od wielu czynników, w tym kąta nachylenia paneli, ich jakości, miejsca, w którym znajduje się system, a nawet szerokości geograficznej.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Osoby, które martwią się tym, czy koszt instalacji fotowoltaicznej się opłaca, powinny pamiętać, że w słoneczne dni panele generują duże nadwyżki energii. Są one oddawane do ogólnej sieci elektrycznej. Polskie prawo mówi, że prosumenci mogą w ciągu roku rozliczeniowego odebrać do 80 proc. oddanej energii.

Z tego powodu nawet duża ilość pochmurnych jesiennych i zimowych dni nie sprawi, że do prądu trzeba będzie dopłacać. Nagromadzone podczas wiosny i lata zasoby będzie można odebrać zimą, kiedy pomieszczenia wymagają ciągłego dogrzewania.

Zobacz także:

Zamontował fotowoltaikę, zobaczył 8 tys. zł na rachunku za prąd. Operator tłumaczy dlaczego

Rekord energii z wiatru i słońca. OZE dały nam ponad połowę prądu

Polska jest w recesji? Tak, energetycznej. Zużycie prądu gwałtownie spada

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | panele słoneczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama