ONZ: system energii jest zepsuty, zbliża nas do katastrofy klimatycznej
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w środę przed konsekwencjami dalszego wykorzystywania paliw kopalnych, które są głównym powodem zmian klimatycznych. „Światowy system energii jest zepsuty i zbliża nas do katastrofy klimatycznej” – ocenił szef ONZ.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła w środę nowy raport, z którego wynika, że ekstremalne warunki pogodowe, będące skutkiem zmian klimatycznych, wyrządzają coraz to większe szkody dla ludzkiego życia.
Raport ONZ opisuje kolejne oznaki działalności człowieka, które szkodzą ziemi, oceanom i powietrzu na świecie. Opracowanie potwierdza także, że ostatnie siedem lat było najgorętsze w historii, a średnia temperatura na świecie zwiększyła się o 1,1 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.
"To tylko kwestia czasu zanim zobaczymy kolejny najgorętszy rok w historii. Nasz klimat zmienia się na naszych oczach. Ciepło uwięzione w wytwarzanych przez ludzi gazach cieplarnianych podgrzeje planetę na wiele kolejnych pokoleń" - powiedział szef Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Petteri Taalas. "Poziomy mórz się podniosą, oceany nagrzeją, a zakwaszenie będzie postępować przez setki lat dopóki nie wynaleziony zostanie sposób na usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery" - dodał.
Według raportu WMO, będącego jednostką ONZ, cztery kluczowe wskaźniki osiągnęły rekordowe poziomy w 2021 roku. Są to: koncentracja gazów cieplarnianych, podnoszenie się poziomu mórz, temperatura oceanów i zakwaszenie oceanów.
Dane te, jak ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, są "smutną litanią ludzkiej porażki w walce z zaburzeniami klimatu". "Światowy system energii jest zepsuty i zbliża nas do katastrofy klimatycznej" - dodał szef ONZ.
Guterres podkreślił jednak, że mimo coraz mniejszej ilości czasu, jaka pozostała nam, aby zapobiec najgorszym skutkom kryzysu klimatycznego, mamy przed sobą jeden ratunek. "Musimy skończyć z zanieczyszczaniem świata paliwami kopalnymi i przyspieszyć transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii zanim spalimy nasz jedyny dom" - powiedział szef ONZ. "Transformacja systemów energetycznych to łatwo osiągalny cel" - dodał.
Sekretarz generalny ocenił, że energia odnawialna ze słońca i wiatru jest w większości przypadków łatwo dostępna i tańsza od węgla czy innych paliw kopalnych. Zaproponował pięć prostych kroków, dzięki którym zielona transformacja mogłaby przyspieszyć:
- Traktowanie technologii OZE jako niezbędnych dóbr publicznych.
- Zabezpieczenie, zwiększenie i dywersyfikacja dostaw komponentów i surowców do budowy technologii OZE.
- Budowa ram i reforma biurokracji związanej z paliwami kopalnymi.
- Zakończenie finansowego wsparcia dla paliw kopalnych.
- Potrojenie publicznych i prywatnych wydatków na inwestycje w OZE.