ONZ: system energii jest zepsuty, zbliża nas do katastrofy klimatycznej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł w środę przed konsekwencjami dalszego wykorzystywania paliw kopalnych, które są głównym powodem zmian klimatycznych. „Światowy system energii jest zepsuty i zbliża nas do katastrofy klimatycznej” – ocenił szef ONZ.

 Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła w środę nowy raport, z którego wynika, że ekstremalne warunki pogodowe, będące skutkiem zmian klimatycznych, wyrządzają coraz to większe szkody dla ludzkiego życia.

Klimat zmienia się na naszych oczach

Raport ONZ opisuje kolejne oznaki działalności człowieka, które szkodzą ziemi, oceanom i powietrzu na świecie. Opracowanie potwierdza także, że ostatnie siedem lat było najgorętsze w historii, a średnia temperatura na świecie zwiększyła się o 1,1 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

Reklama

"To tylko kwestia czasu zanim zobaczymy kolejny najgorętszy rok w historii. Nasz klimat zmienia się na naszych oczach. Ciepło uwięzione w wytwarzanych przez ludzi gazach cieplarnianych podgrzeje planetę na wiele kolejnych pokoleń" - powiedział szef Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Petteri Taalas. "Poziomy mórz się podniosą, oceany nagrzeją, a zakwaszenie będzie postępować przez setki lat dopóki nie wynaleziony zostanie sposób na usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery" - dodał.

Według raportu WMO, będącego jednostką ONZ, cztery kluczowe wskaźniki osiągnęły rekordowe poziomy w 2021 roku. Są to: koncentracja gazów cieplarnianych, podnoszenie się poziomu mórz, temperatura oceanów i zakwaszenie oceanów.

Szef ONZ: paliwa kopalne to ślepy zaułek

Dane te, jak ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, są "smutną litanią ludzkiej porażki w walce z zaburzeniami klimatu". "Światowy system energii jest zepsuty i zbliża nas do katastrofy klimatycznej" - dodał szef ONZ.

Guterres podkreślił jednak, że mimo coraz mniejszej ilości czasu, jaka pozostała nam, aby zapobiec najgorszym skutkom kryzysu klimatycznego, mamy przed sobą jeden ratunek. "Musimy skończyć z zanieczyszczaniem świata paliwami kopalnymi i przyspieszyć transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii zanim spalimy nasz jedyny dom" - powiedział szef ONZ. "Transformacja systemów energetycznych to łatwo osiągalny cel" - dodał.

Sekretarz generalny ocenił, że energia odnawialna ze słońca i wiatru jest w większości przypadków łatwo dostępna i tańsza od węgla czy innych paliw kopalnych. Zaproponował pięć prostych kroków, dzięki którym zielona transformacja mogłaby przyspieszyć:

  1. Traktowanie technologii OZE jako niezbędnych dóbr publicznych.
  2. Zabezpieczenie, zwiększenie i dywersyfikacja dostaw komponentów i surowców do budowy technologii OZE.
  3. Budowa ram i reforma biurokracji związanej z paliwami kopalnymi.
  4. Zakończenie finansowego wsparcia dla paliw kopalnych.
  5. Potrojenie publicznych i prywatnych wydatków na inwestycje w OZE.  
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy