Sztuczna inteligencja ochroni klimat. Wynalazek to dzieło m.in. NASA

NASA, IBM i Hugging Face chcą wspólnie zbudować specjalny model open source, który będzie bazą dla przyszłej sztucznej inteligencji. Jej zadaniem będzie między innymi monitoring zmian klimatu. Co jeszcze jest w planach?

NASA donosi, że w samym 2024 roku jej misje naukowe przeprowadzane na Ziemi wygenerują około ćwierć miliona terabajtów danych. Olbrzymia ilość informacji może bardzo ograniczyć możliwości interpretacyjne badaczy, którzy zajmują się zmianami klimatu.

Dlatego też, aby zwiększyć wydajność NASA, IBM oraz Hugging Face wspólnie chcą stworzyć tzw. model fundamentów geoprzestrzennych typu open source. Model ten ma być bazą dla opracowania nowej klasy sztucznej inteligencji, która będzie zajmować się szeroko pojmowanymi naukami o Ziemi i klimatem. Dodatkowo AI ma przewidywać poziom plonów czy emisję gazów cieplarniach, a nawet będzie śledzić wylesianie obszarów.

Reklama

Sztuczna inteligencja w służbie środowisku

W projekcie wykorzystany został system watsonx.ai od IBM, który pomaga wdrażać, weryfikować i dostrajać modele sztucznej inteligencji. Ma on analizować roczne dane satelitarne z NASA Harmonized Landsat Sentinel-2 (HLS). Informacje są pozyskiwane przez satelity ESA Sentinel-2, które zbierają obrazy optyczne o wysokiej rozdzielczości w 13 pasmach spektralnych. Z kolei Hugging Face hostuje model na swojej specjalnej platformie AI typu open source.

Jak podaje IBM, nowy model był w stanie poprawić wyniki analiz skutków powodzi i pożarów o 15 proc. wykorzystując o połowę mniej danych, względem obecnie stosowanych systemów.

Wiceprezes IBM ds. systemów sztucznej inteligencji Sriram Raghavan: - Zasadnicza rola technologii open source w przyspieszaniu krytycznych obszarów odkryć, takich jak zmiana klimatu, nigdy nie była bardziej jasna.

Dodaje także: - Łącząc wysiłki IBM w zakresie modelu podstawowego, mające na celu tworzenie elastycznych systemów sztucznej inteligencji wielokrotnego użytku z repozytorium NASA danych satelitarnych Ziemi i udostępniając je na wiodącej platformie sztucznej inteligencji typu open source od Hugging Face, możemy wykorzystać siłę współpracy do szybszych i bardziej wpływowych rozwiązań, które wspomogą naszą planetę.

W specjalnym komunikacie wydanym przez Hugging Face można również przeczytać: - Dzięki platformie Hugging Face upraszcza się szkolenie i wdrażanie modeli geoprzestrzennych, udostępniając je użytkownikom otwartej nauki, start-upom i przedsiębiorstwom na wielochmurowych platformach AI, takich jak watsonx. Ponadto Hugging Face umożliwia łatwe udostępnianie modeli [...] wspierając globalną współpracę i zaangażowanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sztuczna inteligencja [AI] | zmiany klimatu | przyroda | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy