Meksyk: Susza pogłębia problem zaopatrzenia w wodę, zagrażając uprawom

Długotrwała susza dotknęła dwie trzecie terytorium Meksyku. Z prognoz wynika, w nadchodzących tygodniach sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. Meteorolodzy ostrzegają przed wysokimi temperaturami, zniszczeniem upraw i brakami w dostawach wody.

Wyschnięta rzeka w Meksyku w gminie Ensenada.
Wyschnięta rzeka w Meksyku w gminie Ensenada.Xinhua/Photoshot/REPORTEREast News

Ostrzeżenia dotyczą między innymi liczącej 22 mln mieszkańców stolicy kraju.

W ciągu ostatniego tygodnia temperatury w niektórych regionach kraju, w tym na obszarach rolniczych, sięgnęły 40 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają, że pogoda może spowodować straty w zbiorach. "W niektórych stanach irygacja pól praktycznie nie działa z powodu braku opadów" - powiedział Rafael Sanchez Bravo, ekspert ds. wody z uniwersytetu rolniczego w Chapingo.

Zasoby wody ucierpiały nie tylko z powodu wysokich temperatur, ale także ze względu na zwiększony popyt na nią podczas pandemii w ostatnim roku.

"Nadchodzące trzy miesiące będą kluczowe dla tego, jak ta susza się potoczy" - ocenił Andreas Prein, ekspert ds. atmosfery z National Center for Atmospheric Research w Boulder w amerykańskim stanie Kolorado. W Meksyku od 50 do 80 proc. opadów przypada na okres pomiędzy lipcem a wrześniem.

Choć w niektórych częściach Meksyku często występują problemy z dostępem do wody, według naukowców i danych z rządowej agencji ds. wody CONAGUA pogorszenie się warunków pogodowych w ostatnich latach związane jest z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.

"To naprawdę ogromny problem. Jeżeli weźmiemy pod uwagę i tak już bardzo suchy region, jak na zachodzie Meksyku, i jeszcze podwyższymy temperaturę, to traci się dużo wody nawet przez samo jej wyparowywanie" - konkluduje Prein.

Fale upałów w Indiach

Niesamowicie wysokie temperatury nie nękają tylko Meksyk, czy Amerykę Północną. Jak informowało w piątek AFP, dziesiątki milionów mieszkańców Indii cierpi z powodu fali upałów. Temperatury w stolicy kraju Delhi są najwyższe od 2012 roku, w czwartek odnotowano 43,1 stopnia Celsjusza.  Według statystyk letnie fale wysokich temperatur zabiły w Indiach od 2010 roku ponad 6,5 tys. osób. Naukowcy obawiają się, że liczba ta będzie rosła w następnych latach z powodu zmian klimatycznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas