Lód z Grenlandii do szklanek szejków w Dubaju. Kuriozalny pomysł startupu

Niedawno w mediach zrobiło się głośno o pewnym startupie z Grenlandii, który chce sprzedawać i eksportować lód z podbiegunowych lodowców. Firma Arctic Ice obiecuje, że ich produkt jest wyjątkowo czysty i naturalny. Głównym kierunkiem eksportu mają być oddalone o prawie 8 tys. kilometrów Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Startup z Grenlandii zasłynął niedawno kuriozalnym pomysłem sprzedaży lodu z lodowców na eksport. Głównym rynkiem ma być Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie
Startup z Grenlandii zasłynął niedawno kuriozalnym pomysłem sprzedaży lodu z lodowców na eksport. Głównym rynkiem ma być Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie123RF/mat. prasowe/Arctic Ice123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nie do końca wiadomo, czy to prawdziwa oferta, czy szalony pomysł na zrobienie wokół siebie szumu. Faktem natomiast jest rozgłos, który w ostatnich tygodniach wywołał na swój temat startup Arctic Ice.

Startup sprzedaje lód z Grenlandii do Dubaju

Firma obiecuje klientom lód z lodowców liczących ponad 100 tys. lat. "Te części lądolodu nigdy nie miały kontaktu z glebą. Nie były też skażone zanieczyszczeniami wynikającymi z ludzkiej działalności" - twierdzi startup.

Już w tym momencie powinno nam się zaświecić w głowie czerwone światło. Bo choć wydaje się, że rzeczywiście lód Arktyki może być wyjątkowo czysty i naturalny, to prawda jest jednak inna. W śniegu na dalekiej północy wykryto niedawno m.in. resztki kremów do opalania. W tamtejszy wodach od lat odnotowuje się także zanieczyszczenie plastikiem i mikroplastikiem.

W historii było już kilka firm, które chciały eksportować lód z Grenlandii. Na północy jest on często wykorzystywany do chłodzenia napojów. Jak mówi założyciel Arctic Ice, taki lód roztapia się dużo wolniej, ponieważ jest skompresowany i wolny od bąbelków powietrza w środku.

Startup założono w 2022 r., ale dopiero teraz rozpoczęły się pierwsze dostawy grenlandzkiego lodu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Można go kupić przez internet w różnych formach: naturalnej, w kostkach i kształtach dostępnych na zamówienie.

Firma spotkała się z ogromną falą krytyki

Producent zapewnia, że używa tylko tych kawałków, które odłączyły się od lodowców i są najczystszym, naturalnym lodem. Bryły są pakowane do specjalnych lodówek i dostarczane statkami najpierw do Danii, a potem do Emiratów.

Malik V Rasmussen, współtwórca pomysłu wyznaje jednak, że w ostatnich tygodniach firma spotkała się z bardzo skrajnymi, często negatywnymi, opiniami. Komentujący ostro krytykują sprzedaż "grenlandzkiej wody", szczególnie w dobie postępującego globalnego ocieplenia. Jak mówi Rasmussen, który sam pochodzi z Grenlandii, komentarze miały być "bliskie grożeniu śmiercią".

OZE pod naszą lupą. Czy to jest przyszłość?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas