Lato 2023 było najgorętsze w historii. Potwierdzają to kolejni klimatolodzy

Ziemia doświadczyła najcieplejszych trzech miesięcy w historii. Temperatury na powierzchni mórz i oceanów nigdy nie były tak wysokie, a ekstremalnych zjawisk pogodowych było wyjątkowo dużo - podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), cytując badania Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najnowsze dane pokazują, że lato 2023 było najcieplejsze w historii
Najnowsze dane pokazują, że lato 2023 było najcieplejsze w historiiWikimedia/C3S/WMO/EMCWFWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak podaje C3S, okres czerwiec-lipiec-sierpień 2023 był najgorętszy w historii pomiarów na Ziemi, i to z dużym zapasem. Średnia temperatura wyniosła 16,77°C, o 0,66°C powyżej przeciętnej. Sam sierpień był o 1,5°C cieplejszy niż w okresie przed industrializacją.

Lato 2023 było najcieplejsze w historii

Przeciętna temperatura w Europie wyniosła 19,63°C. To o 0,83°C więcej od średniej. Oznacza to, że tegoroczne lato było piątym najgorętszym w historii Starego Kontynentu.

Rekordowo wysokie były też temperatury w morzach i oceanach. W sierpniu średnia wyniosła 20,98°C i była najwyższa w historii. Wybrzeża w Europie - szczególnie Wlk. Brytanii i Irlandii oraz w basenie Morza Śródziemnego - mierzyły się z falami upałów.

Rok 2023 w niektórych regionach był też najgorszy pod kątem ilości opadów. Rekordy padły m.in. w zachodniej Europie, Turcji, Ameryce Północnej, Chile, Brazylii, części Azji i północno-zachodniej Australii. Nawalne deszcze prowadziły do powodzi.

Z kolei w innych regionach świata można było zaobserwować dłuższe od średniej okresy suszy. Suche warunki były przyczyną pożarów lasów m.in. w Kanadzie.

Dane klimatyczne pokazują, że okres czerwiec-lipiec-sierpień 2023 był najgorętszy w historii, i to z dużym zapasem
Dane klimatyczne pokazują, że okres czerwiec-lipiec-sierpień 2023 był najgorętszy w historii, i to z dużym zapasemC3S/ECMWFmateriały prasowe

"Zaczęło się załamanie klimatu"

"Nasza planeta doświadczyła właśnie okresu gotowania - najcieplejszego lata w historii. Zaczęło się załamanie klimatu. Naukowcy długo ostrzegali nas przed tym, co wywoła nasze uzależnienie od paliw kopalnych. Gwałtowny wzrost temperatur wymaga zwiększenia wysiłków. Światowi liderzy muszą podgrzać atmosferę, abyśmy znaleźli klimatyczne rozwiązania. Jeszcze możemy uchronić się przed najgorszą częścią klimatycznego chaosu" - powiedział António Guterres, szef ONZ.

Fale upałów i nawałnic w Polsce. To wina zmian klimatuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas