Lato 2022 najcieplejsze od 70 lat. Klimatolodzy z IMGW potwierdzają

Klimatolodzy podsumowują rok 2022. Stał on pod znakiem fal ciepła oraz rekordowych temperatur. O zmianach klimatu świadczy też już rozpoczęty rok 2023.

Niski poziom wód utrzymywał się m.in. w Wiśle
Niski poziom wód utrzymywał się m.in. w WiślePiotr MoleckiEast News

2022 w Europie był drugim rokiem z najwyższą średnią temperaturą powietrza - potwierdza polski klimatolog, dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Dr Marosz ocenił na podstawie analizy ERA5, że europejskie lato 2022 było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat. "Mieliśmy także ciepłą jesień - była ona trzecia spośród najcieplejszych" - dodał.

Zmiany klimatu w Polsce

"Patrząc na wieloletnią zmienność warunków termicznych w Polsce, rok 2022 był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był rok 2019, wówczas średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2 st. C. W ubiegłym roku średnia temperatura wyniosła 9,5 st. C, natomiast średnia 30-lecia (1991-2020) to 8,7 st. C." - przyznaje klimatolog z IMGW-PIB.

Klimatolog zwrócił uwagę na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak silne wiatry, które w minionym roku poczyniły duże szkody. Dr Marosz mówi też o falach ciepła i dynamicznych zmianach temperatur, jakie są widoczne od początku tego roku.

"Przypomnę, że w Warszawie na początku stycznia zanotowaliśmy 18,9 st. Celsjusza. Następnie w ciągu zaledwie 3 dni wartości temperatury spadły o ok. 20 st. C." - wskazał.

"W Europie, we Włoszech [fale ciepła] zaczęły się już w maju i czerwcu, i było ich kilka. W Polsce silnie zaznaczyła się fala ciepła na przełomie czerwca i lipca, kiedy również notowaliśmy bardzo wysokie temperatury. Częstsze występowanie i większa intensywność zjawisk ekstremalnych to jeden z głównych przejawów zmiany klimatu" - ocenił dr Marosz.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas