Kryzys klimatyczny doprowadził do zmiany nachylenia osi Ziemi
Masowe topnienie lodowców, wywołane globalnym ociepleniem, doprowadziło w ciągu ostatnich 30 lat do zmiany nachylenia Ziemi względem płaszczyzny orbity.
Geograficzne bieguny to punkty na powierzchni Ziemi, przez które przebiega oś wokół której obraca się planeta. Te miejsca bezustannie się przesuwają, ale w ostatnim czasie ten dryf znacząco przyspieszył.
W przeszłości na zmianę nachylenia osi Ziemi wpływały naturalne czynniki, takie jak potężne prądy oceaniczne i konwekcja gorących skał w głębi Ziemi.
Z badania opublikowanego w magazynie "Geophysical Research Letters" wynika, że od 1980 r. bieguny Ziemi przesunęły się średnio o cztery metry. W ciągu ostatnich 25 lat tempo tego dryfu było jednocześnie o 17 razy szybsze niż w latach 1981-1995.
Tym razem naukowcy nie mają w zasadzie żadnych wątpliwości, że do tych zmian przyczynił się człowiek, a dokładnie rzecz biorąc ocieplenie planety, które wywołał. Od lat 90. ubiegłego wieku co roku na biegunach topią się miliardy ton lodu. Jednocześnie w ciągu ostatniego pół wieku ludzkość wypompowała 18 mld ton wody z podziemnych zbiorników, która choć wykorzystywana była na lądzie, finalnie i tak spłynęła do morza. To wszystko w efekcie znacząco zmieniło rozkład masy na planecie.
"Przyspieszony spadek [ilości wody na lądzie] wynikający z topnienia lodowców jest głównym motorem gwałtownego dryfu polarnego od lat 90." - twierdzi zespół badaczy z Instytutu Nauk Geograficznych i Badań Zasobów Naturalnych przy Chińskiej Akademii Nauk.
Niektórzy naukowcy argumentują, że skala wpływu człowieka na to, co się dzieje na Ziemi, powoduje, iż należy ogłosić nową epokę geologiczną - antropocen. Od połowy XX w. z powodu zwiększenia emisji dwutlenku węgla znacząco wzrasta poziom mórz, a ziemia jest dramatycznie przekształcana przez rolnictwo i wylesianie.
Proces zmiany nachylenia osi Ziemi jest niezależny od przesuwania się bieguna magnetycznego. Wskutek tego drugiego zjawiska, o nie do końca wyjaśnionym jeszcze mechanizmie, magnetyczny biegun Ziemi, który dziś jest położony około 600 km od bieguna geograficznego, przesuwa się w kierunku Syberii. Ten proces także przyspieszył: do lat 90. biegun magnetyczny przemieszczał się z prędkością około 15 km na rok. Dziś przesuwa się czterokrotnie szybciej.