Jesiennych upałów ciąg dalszy. To będzie najcieplejszy rok w historii

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Wrzesień 2023 r. przejdzie do historii jako jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów w Polsce, a także w wielu innych krajach Europy. Październik powitał Polaków równie zaskakująco przyjemną aurą. Klimatolodzy nie są jednak optymistami w związku z coraz bardziej postępującym ociepleniem klimatu.

Październik przywitał nas słoneczną i ciepłą aurą
Październik przywitał nas słoneczną i ciepłą aurąInteria / PogodaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Bardzo ciepły początek października w Polsce

Początek października w Polsce jest bardzo słoneczny. Na kilku obszarach kraju trzeci dzień października jest wręcz upalny - temperatury mogą dochodzić nawet do 26 stopni Celsjusza. 3 października może być rekordowo ciepły - informują synoptycy. Jeszcze przed południem we Wrocławiu i Legnicy temperatury przekroczyły  25°C. Należy jednak pamiętać, że jesienne wieczory mogą być chłodne. Od 4. października możemy spodziewać się ochłodzenia.

"Istnieje szansa, że dzisiaj padnie rekord temperatury dla października" - podaje IMGW-PIB METEO POLSKA.

Jak dotąd najwyższa potwierdzona temperatura w październiku w Polsce została odnotowana w 1966 r. na Ziemi Lubuskiej w Trzebiechowie. Było to prawie 29 stopni Celsjusza.

Gorący wrzesień i słoneczny październik w Europie

Jesienne upały odnotowano w wielu krajach europejskich. Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Polska i Szwajcaria zaliczyły najgorętszy w historii pomiarów wrzesień. Nietypowo wysokie temperatury utrzymują się nadal, a temperatury sięgają nawet do ponad 30 i 36 stopni Celsjusza (Hiszpania, Francja).

Na początku września unijny komisarz ds. klimatu podał, że tegoroczne temperatury na półkuli północnej były najwyższe w historii. Według danych programu Copernicus rok 2023 będzie najgorętszym rokiem, jakiego doświadczyła ludzkość.

Naukowcy ds. klimatu utrzymują, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka powodują wzrost temperatur na świecie. W związku z tym pojawiają się coraz częstsze i intensywniejsze ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, susze, pożary i gwałtowne burze.

Susza w lasach. Duże zagrożenie pożarami w całym krajuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas