Rekordowo ciepły wrzesień w Tatrach. Synoptycy zaskoczeni

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

To był najprawdopodobniej najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury. Meteorolodzy informują, że gorąco było nie tylko w miastach - rekord temperatury padł także w Tatrach.

Rekord wrześniowej temperatury padł m.in. w Tatrach. Na zdj. Przełęcz Waga, Chata pod Rysami
Rekord wrześniowej temperatury padł m.in. w Tatrach. Na zdj. Przełęcz Waga, Chata pod RysamiAlbin MarciniakEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wrzesień 2023 r. przejdzie do historii jako jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów w Polsce.

"Wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rekordowo ciepły wrzesień w Tatrach

IMGW poinformowało, że rekord wrześniowych temperatur padł także w Tatrach. Synoptycy podali, że od początku prowadzenia pomiarów temperatur w Polsce, wrzesień nigdy nie był w górach tak ciepły. Według IMGw padły praktycznie wszystkie rekordy temperatur w Tatrach.

Średnia temperatura w Zakopanem wyniosła 15 stopni Celsjusza. To nawet 5 stopni więcej niż wynosi norma - informuje IMGW. To także 1,5 stopnia Celsjusza więcej niż wynosił rekord z 1999 r. Z kolei na popularnym wśród turystów Kasprowym Wierchu (1985m n.p.m.) średnia temperatura we wrześniu wyniosła więcej niż 9 stopni Celsjusza. To, według synoptyków, więcej niż wynoszą średnie temperatury na szczycie w lecie. Zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia odnotowuje się tu ok. 7 lub 8 stopni Celsjusza.

Co więcej, ani razu nie odnotowano temperatury poniżej zera - a to, jak mówi IMGW, nie zdarzyło się w ciągu 70 ostatnich lat.

IMGW zapowiada ponadto, że nadchodzący październik będzie również stosunkowo ciepłym miesiącem.

źródło: rmf24.pl, IMGW

Fale upałów i nawałnic w Polsce. To wina zmian klimatuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas