Czy jesteś eko-patriotą i naprawdę dbasz o czystą Polskę?

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Święto Niepodległości skłania nas do refleksji na temat patriotyzmu. Niektórzy uważają, że ekologia jest jego ważnym elementem. Troska o środowisko i ochrona terenów naturalnych to działania, które pokazują, że dbamy o naszą ojczyznę. Podpowiadamy, jakie postawy warto wprowadzić do swojego życia, aby zmniejszyć negatywny wpływ na ekosystem.

Święto niepodległości to nie tylko czas na celebrację. Zastanów się, jak możesz zadbać o nasz kraj
Święto niepodległości to nie tylko czas na celebrację. Zastanów się, jak możesz zadbać o nasz krajMichal ZebrowskiEast News

11 listopada świętujemy nie tylko odzyskanie wolności. To czas, w którym możemy docenić nasz kraj i zwrócić uwagę na to, co dla niego robimy. Patriotyzm ekologiczny, czyli dbanie o dobro środowiska oraz klimatu, w którym żyjemy, jest postawą, którą warto propagować. Pokazujemy, w jaki sposób można wprowadzić ją w życie.

Segreguj odpady, chroń zasoby naturalne

Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na generowane przez siebie odpady. Dla wielu osób segregacja wydaje się niepotrzebnym i uciążliwym zadaniem. W rzeczywistości jest niezwykle potrzebna i redukuje ilość śmieci, które produkujemy. Tym samym zmniejszamy ilość odpadów, które zanieczyszczają środowisko, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Segregacja śmieci pozwala na odzyskanie surowców, przez co redukuje zużycie zasobów naturalnych. Dzielenie odpadów prowadzi do recyklingu – szkło, metal i papier są przetwarzane i otrzymują drugie życie. Z kolei śmieci biodegradowalne trafiają do biogazowni lub kompostowni, gdzie zamieniane są na energię lub żyzny nawóz.

Ogranicz zużycie plastiku, wybieraj wielorazowe alternatywy

W ciągu ostatnich lat nasza świadomość na temat plastiku zaczęła rosnąć. Dzisiaj wiemy już, że jest to materiał, który nie rozkłada się przez setki lat i zanieczyszcza lasy, rzeki i morza. Jest on również niebezpieczny dla naszego zdrowia, a badania pokazują, że już w naszych ciałach krążą cząsteczki plastiku, które przyjmujemy z wodą i jedzeniem.

Z tego powodu warto ograniczyć wykorzystywanie plastiku. Zamiast jednorazowych opakowań czy sztućców wybrać alternatywy stworzone z metalu, drewna czy papieru. Zamiast napojów w plastikowych butelkach, lepiej korzystać z tych w szklanych. Na zakupy można brać własną torbę, rezygnując z jednorazówek, które oferowane są w sklepach.

Oszczędzaj wodę i energię

Dla środowiska korzystne jest oszczędzanie zasobów naturalnych. Warto pamiętać, że źródła energii i wody są ograniczone. Z tego powodu odpowiedzialną postawą jest dysponowanie nimi w rozsądny sposób. Właśnie z tego powodu warto zwrócić swoją uwagę na zmniejszenie zużycia wody i prądu. W ten sposób możemy ograniczyć emisję szkodliwych substancji oraz pobór surowców naturalnych.

Wraz z troską o środowisko idą inne korzyści. Rezultatem oszczędzania prądu i wody może być zmniejszenie naszych rachunków. Wystarczy, że będziemy pamiętać o gaszeniu światła, włączaniu jedynie pełnej pralki czy zmywarki, zmniejszaniu ogrzewania, kiedy opuszczamy dom na kilka dni. Dodatkowo możemy zainwestować w energooszczędne żarówki i sprzęty.

Zrezygnuj ze stania w korku. Przesiądź się do tramwaju lub na rower WOJCIECH STROZYK/REPORTER East News

Działaj na rzecz czystego powietrza

Zanieczyszczenie powietrza to palący problem, który zaraz po zmianach klimatycznych, uważany jest za jeden z największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia i życia. Warto pamiętać, że codziennymi czynnościami możemy zatroszczyć się o jego jakość.

Jeśli mamy taką możliwość, warto sadzić rośliny, szczególnie drzewa. Przez to, że pochłaniają dwutlenek węgla, redukują zanieczyszczenia i produkują tlen, są kluczowe dla czystości powietrza. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy wziąć udział w akcjach zalesienia terenów. Podczas kupowania produktów warto pamiętać o śladzie węglowym, jaki mają. Z tego powodu warto zredukować ilość spożywanego mięsa, zużywanego plastiku i produkowanych śmieci.

Wspieraj ekologiczny transport. Korzystaj z roweru i komunikacji miejskiej

Transport to jeden z sektorów gospodarki, który ma największy wpływ na środowisko. Pojazdy spalinowe emitują dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia, jak tlenki azotu czy cząstki stałe (PM). Właśnie dlatego kolejnym krokiem do dbania o czystość powietrza jest wybieranie ekologicznego transportu. Dzięki temu mamy szansę na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędność zasobów naturalnych. Z tego powodu zamiast samochodu czy samolotu, lepiej przesiąść się na rower, do tramwaju, autobusu lub pociągu.

Wspominając o transporcie, nie można zapomnieć o innym ważnym aspekcie. Pozytywny wpływ na środowisko może mieć kupowanie produktów od lokalnych rolników i producentów. Korzystanie z sezonowych owoców i warzyw, które nie musiały być transportowane z innego kontynentu, również ma znaczenie.

Małe, wielkie, kolorowe. Ewolucja ptasich jajINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas