Copernicus: Tegoroczny lipiec trzecim najgorętszym w historii

Fala upałów w lipcu była jedną z najcieplejszych od początku pomiarów. Gorętsze były tylko lipce w 2016 i 2019 r.

article cover
Omar Marques/SOPA Images via ZUMA WireAgencja FORUM

Zdaniem naukowców siedem ostatnich lat to najgorętszy okres w historii pomiarów. Za wzrost temperatury odpowiada emisja gazów cieplarnianych, która zmienia klimat na naszej planecie. - Kiedy popatrzymy na temperatury na świecie, widzimy oczywiście wahania z roku na rok, nawet z miesiąca na miesiąc. Ostatecznie jednak trend ocieplenia jest wyraźny w większości regionów na świecie - powiedziała Freja Vamborg, prowadząca analizy.

Choć Copernicus gromadzi dane dotyczące temperatur od 1950 r., to zestawia je z rejestrami istniejącymi od połowy XIX w.

W lipcu były nie tylko rekordowe fale upałów, ale także burze i nawałnice, wywołane przez podwyższone temperatury. Te doprowadziły do podtopień i powodzi. W ich wyniku w Europie Zachodniej zginęło 228 osób, najwięcej w Niemczech.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z powodu pożarów zginęły setki osób. Na zachodnim wybrzeżu nadal trwają walki z pożarami. Z kolei Nowy Jork ucierpiał w podtopieniach. Zalane były stacje metra oraz główne ulice najpopularniejszej dzielnicy miasta - Manhattanu. 

W Chinach liczba ofiar lipcowych powodzi wzrosła do ponad 300. To trzy razy więcej, niż początkowo szacowano. Woda zalała nie tylko ulice i domy, ale i metro w Zhengzhou. Światowe media obiegły nagrania z zalanej kolejki podziemnej, w której utknęli pasażerowie. Zginęło tam co najmniej kilka osób.  

Wywołane upałami pożary do tej pory nękają także kraje Morza Śródziemnego, w tym Grecję, oraz Turcję.

Zdaniem naukowców, klimat będzie coraz cieplejszy, a ekstremalne zjawiska pogodowe coraz częstsze oraz bardziej intensywne. Aby uniknąć najgorszych skutków ocieplenia klimatu, społeczność międzynarodowa chce powstrzymać tempo wzrostu średniej temperatury na poziomie "znacznie poniżej 2 st. Celsjusza", docelowo 1,5 st. Jednak według badaczy nie wiadomo, czy już nie przekroczyliśmy "punktu bez powrotu", po którym ocieplenie klimatu będzie samonapędzające się.

Źródło: PAP, Zielona Interia

"Wydarzenia": Polsce grozi susza. Ponad 100 gmin apeluje o oszczędzanie wodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas