Biliony dla nafciarzy. Świat ogranicza emisję, firmy naftowe ją podkręcają

Podczas gdy świat stara się ograniczać emisje gazów cieplarnianych i zahamować ocieplenie, firmy naftowe stale zwiększają produkcję ropy i gazu. Nowy raport wskazuje, że bardzo pomagają im w tym banki. Od 2016 roku przekazały firmom zajmującym się paliwami kopalnymi aż 7 bilionów dolarów.

Firmy wydobywcze wciąż inwestują miliardy w zwiększanie produkcji paliw kopalnych
Firmy wydobywcze wciąż inwestują miliardy w zwiększanie produkcji paliw kopalnychAFP

Bankierzy nie przejmują się globalnym ociepleniem. Opublikowany właśnie raport wskazuje, że od czasu uchwalenia porozumienia paryskiego, w którym świat zobowiązał się m.in. do stopniowej rezygnacji z paliw kopalnych, banki wciąż hojnie wspierały ich producentów. 60 największych banków świata miało od 2016 r. przeznaczyć na ten cel prawie 7 bilionów dolarów. 

Raport “Banking on Climate Chaos" wskazuje, że największe fundusze przekazały firmom wydobywczym banki z USA. W Europie najaktywniejszy był w tym zakresie brytyjski bank Barclays. 

Wielkie pieniądze dla firm szkodzących środowisku

Tegoroczna, 15 edycja raportu skupiła się na analizie działań 60 największych na świecie banków. Analitycy prześledzili to, jakich pożyczek i gwarancji bankierzy udzielili ponad 4200 firmom zajmującym się paliwami kopalnymi oraz firmom przyczyniającym się do niszczenia Amazonii i Arktyki. 

Firmy miały skorzystać z tego finansowania do rozszerzania swojej działalności. Spośród 6,9 biliona dolarów przekazanych od 2016 r. na działalność spółek naftowych, gazowych i węglowych, prawie połowa - 3,3 biliona dolarów - została przeznaczona na ekspansię ich działalności. 

Takie działania są zupełnie sprzeczne z publicznymi deklaracjami wielu czołowych banków które zapewniają, że skupiają się na minimalizowaniu środowych skutków własnej działalności. W 2021 r. wiele dużych banków powołało organizację Net Zero Banking Alliance. Ale w dwa lata później branża, w tym wiele należących do porozumienia banków, nadal przekazywała na paliwa kopalne 705 miliardów dolarów rocznie. Z tego 347 miliardów przeznaczonych było na rozszerzenie działalności i zwiększenie wydobycia ropy, węgla i gazu.

Pandemia nie daje odetchnąć rynkom ropy123RF/PICSEL

Naftowe interesy bankierów

Z raportu wynika, że amerykańskie banki były największymi podmiotami finansującymi przemysł paliw kopalnych. Odpowiadały za 30 proc. całkowitego wkładu finansowego w wydobycie paliw kopalnych. W 2023 roku najwięcej na świecie na wydobycie paliw kopalnych przekazał bank JP Morgan Chase, który udzielił pożyczek i gwarancji na łączną kwotę 40,8 miliardów dolarów. Drugim co do wielkości na świecie podmiotem finansującym firmy specjalizujące się w wydobyciu i przetwarzaniu  był japoński bank Mizuho, który przekazał 37,1 miliarda dolarów.

Spośród europejskich banków, najwięcej na paliwa kopalne przeznaczył Barclays z siedzibą w Londynie, który przekazał branży 24,2 miliarda dolarów, hiszpański Santander z 14,5 miliardami dolarów i niemiecki Deutsche Bank z 13,4 miliardami dolarów. Z raportu wynika, że ogółem europejskie banki zapewniły nieco ponad jedną czwartą całkowitego finansowania paliw kopalnych w 2023 r.

Fale upałów i nawałnic w Polsce. To wina zmian klimatuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas