Badanie: Podczas smogu jest więcej wezwań karetek do zawałów
Kiedy dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia powietrza są przekraczane, wyjeżdża więcej karetek do pacjentów z podejrzeniem zawału serca - wynika z badania niemieckich naukowców.
Już wcześniej naukowcy informowali, że zmieniające się poziomy zanieczyszczenia powietrza oraz pogoda wpływają na zdrowie. Przekroczenie norm jakości powietrza może z kolei wywoływać problemy z sercem i oddychaniem.
Zdaniem naukowców, wyniki ich badań mogą lepiej przygotować szpitale na zmiany klimatu, zwłaszcza te dotyczące warunków pogodowych.
To pierwsze badanie w Europie, w którym naukowcy i lekarze przyjrzeli się związkowi między wezwaniami karetek z lekarzem na pokładzie do pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi (OZW) a warunkami pogodowymi i poziomem zanieczyszczenia powietrza.
OZW oznaczają zawały serca oraz stenokardię, która może doprowadzić do zawału. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonu w Niemczech. To także do tych pacjentów najczęściej wyjeżdżają karetki. Zdaniem naukowców jest to zatem dobry wyznacznik tego, jak bardzo obciążona jest służba zdrowia.
Co powoduje zawały?
W latach 2014-2017 jedna trzecia z ponad 12 tys. wyjazdów karetek w obszarze Monachium dotyczyło właśnie ostrych zespołów wieńcowych. Z danych przekazanych przez monachijską służbę meteorologiczną wynika, że wezwania z powodu zawałów były bardziej prawdopodobne, kiedy zanieczyszczenie powietrza było wysokie.
Z badania wynika, że wzrost stężenia tlenku węgla, tlenku azotu i dwutlenku azotu w powietrzu doprowadza do większej liczby zawałów. Twórcy analizy sugerują także, że cieplejsza pogoda oznacza mniej wyjazdów karetek, w tym też i do zawałów.
Nie znaleziono za to powiązań między OZW, a innymi warunkami pogodowymi, jak liczbą słonecznych godzin, prędkością wiatru, ani zachmurzeniem.
Autorzy piszą, że "zgodnie z badaniami w innych krajach, odnaleźliśmy znaczące korelacje między parametrami meteorologicznymi, zanieczyszczeniem powietrza, a wyzwaniami karetek do pacjentów z OZW".
Przygotowania na falę zawałów
To, zdaniem naukowców, wskazuje, że "pogoda i zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie ludzi, zasoby medyczne i koszty służby zdrowia".
Zdaniem autorki badania Sabine Weingast, wyniki pokazują "jak szpitale mogą się lepiej przygotować na zmiany w pogodzie i zanieczyszczeniach powietrza".
Dzięki temu kierownictwo placówek będzie mogło lepiej rozdysponować opiekę medyczną, w zależności od prognozy pogody.
Wyniki badania przedstawiono na corocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Anestezjologii i Intensywnej Terapii.