Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta planety

Mateusz Zajega

W ciągu ostatnich 43 lat Arktyka ociepliła niemal czterokrotnie bardziej niż reszta Ziemi – wynika z najnowszych badań naukowych. Oznacza to, że przez lata nie docenialiśmy tempa zmian zachodzących na północnej części naszej planety. Oczywiście konsekwencje takiej sytuacji poniesiemy my wszyscy.

Arktyka ociepla się zdecydowanie za szybko
Arktyka ociepla się zdecydowanie za szybkopixabay.com

Liczne badania już pokazywały, że Arktyka ociepla się bardziej od reszty naszej planety. Dotychczasowe szacunki wskazywały, że mamy do czynienia z mniej więcej dwukrotnie szybszym tempem zmian na tym obszarze Ziemi. Okazuje się, że jest jednak zdecydowanie gorzej.

Na początku bieżącego roku pewien zespół naukowców oszacował wzrost temperatury Arktyki na od dwóch do czterech razy więcej w porównaniu z pozostałą częścią Ziemi. Wspomniany zakres nie musiał szokować, gdyż można było założyć, że jego dolna granica jest bliżej prawdy. Dziś wiemy, że rzeczonej wartości zdecydowanie bliżej do granicy górnej.

Arktyka gwałtownie się ociepla

Badacze z Finlandii opublikowali w wydawanym przez "Nature" czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment" wyniki swojej najnowszej pracy. Możemy się z niej dowiedzieć, że w latach 1979-2021 Arktyka ociepliła się 3,8 razy bardziej od reszty naszej planety. Wzrost temperatury wynosi tam obecnie aż 0,73°C na dekadę.

- W literaturze przyjęto, że Arktyka ociepla się około dwa razy szybciej niż kula ziemska, więc dla mnie było to trochę zaskakujące, że nasza wartość była o wiele wyższa niż zwykle - powiedział Antti Lipponen, współautor badania.

Co więcej, są na naszej planecie miejsca, które ogrzewają się nawet siedem razy bardziej od pozostałej części planety. Mowa o arktycznym obszarze w pobliżu norweskiego Svalbardu oraz rosyjskiej Nowej Ziemi. Tam wzrost temperatury przekracza 1,25°C na dekadę.

- Zmiany klimatu są powodowane przez ludzi. W miarę ocieplania się Arktyki jej lodowce stopią się, a to wpłynie na globalny poziom mórz - powiedział Lipponen.

- Coś się dzieje w Arktyce i wpłynie to na nas wszystkich - dodał. 

Ślad węglowy i jedzenie. Brytyjska restauracja chce poprawić sytuacjęINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas