Aktywistki klimatyczne weszły na Bramę Brandenburską

W dniu 33 rocznicy upadku muru berlińskiego aktywiści klimatyczni z grupy "Letzte Generation" (Ostatnie pokolenie) protestowali na Bramie Brandenburskiej. Dwie kobiety wspięły się na zabytkowy obiekt, rozwinęły tam transparent i przykleiły się do siebie - informuje portal rbb24.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Aktywistki klimatyczne wspięły się w środę na Bramę Brandenburską, aby zachęcić niemiecki rząd do rozmowy na temat zmian klimatycznych
Aktywistki klimatyczne wspięły się w środę na Bramę Brandenburską, aby zachęcić niemiecki rząd do rozmowy na temat zmian klimatycznychGetty Images

W dniu upadku muru berlińskiego aktywistki klimatyczne na Bramie Brandenburskiej w Berlinie rozwinęły transparent, na którym znalazły się życzenia "przeżycia dla wszystkich" i zapewnienie, że "wszyscy jesteśmy ostatnim pokoleniem". Rzeczniczka grupy powiedziała, że ludzie muszą teraz zdecydować, czy chcą razem przeżyć, czy umrzeć. Wezwała rząd do spotkania w czwartek.

Aktywiści klimatyczni domagają się reakcji od rządu Niemiec

"Jako społeczeństwo stoimy na krawędzi. Musimy teraz zdecydować: chcemy przeżyć razem, czy umrzeć samotnie? Myślę, że mogę oczekiwać, że mój rząd zapewni wszystkim przetrwanie" - powiedziała Maja Winkelman, jedna z protestujących.

Kobiety udało się sprowadzić na ziemię dopiero po kilku godzinach. Akcja została prowadzona przez specjalistów z policyjnego ratownictwa wysokościowego.

Ostra krytyka aktywistów klimatycznych

"Letzte Generation" została ostatnio poddana ostrej krytyce. Aktywistów oskarża się o narażanie życia ludzkiego przez blokady dróg. Tłem jest wypadek w Berlinie-Wilmersdorf, w wyniku którego w szpitalu zmarła 44-letnia rowerzystka. Pojazd ratowniczy ze straży pożarnej utknął w korku na berlińskiej autostradzie A100 z powodu akcji grupy.

Politycy niemieckich konserwatywnych partii CDU i CSU zaproponowali niedawno, aby zaostrzyć kary za aktywizm klimatyczny. "Należy zapobiec pojawieniu się terroryzmu ekologicznego" - przekonują.

Źródła: materiały prasowe, Interia, PAP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas