Afryka Zachodnia stoi w obliczu historycznego kryzysu żywnościowego

Afryka Zachodnia stoi w obliczu najgorszego kryzysu żywnościowego w historii, spowodowanego konfliktami, suszą oraz wpływem wojny na Ukrainie na ceny i dostępność żywności.

Jak podało 11 międzynarodowych organizacji pomocowych we wspólnym oświadczeniu, około 27 milionów ludzi w tym regionie cierpi z powodu głodu, a do czerwca liczba ta może wzrosnąć do 38 milionów, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i stanowi historyczny rekord.

Duże połacie Afryki Zachodniej, w tym części Burkina Faso, Mali, Nigru i Nigerii, borykają się z rebeliami islamskimi, które zmusiły miliony ludzi do opuszczenia swoich ziem. Wraz z Czadem, kraje te są najbardziej dotknięte głodem.

W regionie nasiliły się również powodzie i susze, co jest skutkiem zmian klimatycznych i utrudnia prowadzenie działalności rolniczej. Według danych Sieci Zapobiegania Kryzysom Żywnościowym w Afryce Zachodniej produkcja zbóż w roku 2021/22 spadła o 39 proc. w Nigrze i o 15 proc. w Mali.

Reklama

Wzrost cen żywności

Ponadto ceny żywności na świecie gwałtownie wzrosły, a handel został zakłócony z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Sieć Zapobiegania Kryzysowi Żywnościowemu twierdzi, że negatywny wpływ miało również zamknięcie granic z powodu epidemii COVID-19.

Czytaj teżPierwsza taka klęska głodu na świecie. Ludzie ratują się, jedząc owady

"To, co jest nowe i pogarszające się, to przede wszystkim przesiedleńcy i porzucone ziemie z powodu konfliktu, ale także nowe czynniki napędzające" - powiedział Assalama Dawalack Sidi, dyrektor regionalny Oxfam na Afrykę Zachodnią i Środkową.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) sześć krajów Afryki Zachodniej importuje 30-50 proc. swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy.

Sidi ostrzega, że wojna w Ukrainie może również spowodować przekierowanie bardzo potrzebnych funduszy z regionu.

"Wielu darczyńców już zapowiedziało, że może zmniejszyć fundusze dla Afryki, aby zapłacić za uchodźców w Europie" - powiedziała.


© 2021 Reuters
Dowiedz się więcej na temat: głód | kryzys klimatyczny | agresja Rosji na Ukrainę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy