10 tys. lat historii klimatu zapisane w lodzie z Alp

Naukowcy na biegunach Ziemi zbierają i przechowują dla przyszłych badań fragmenty prehistorycznego lodu. Teraz udało im się pobrać kawałek najstarszego lodu znajdującego się w Alpach.

Lodowiec w Alpach, położony w pobliżu Mont Blanc (zdjęcie ilustracyjne).
Lodowiec w Alpach, położony w pobliżu Mont Blanc (zdjęcie ilustracyjne).LUDOVIC MARINAFP

Badacze z najstarszego lodu umieją odczytywać dane dotyczące historii klimatu na Ziemi. Rdzenie lodowe dają im nieoceniony wgląd w to, jak zmieniało się środowisko przez tysiące lat. 

Działania te są elementem  międzynarodowego projektu "Pamięć Lodu", którego celem jest wydobycie i ochrona tych naturalnych "artefaktów", zanim roztopią się w wyniku procesu globalnego ocieplenia. 

- Misja zakończyła się powodzeniem. Zespół pozyskał dwa rdzenie lodowe znajdujące się na głębokości 80 metrów pod powierzchnią lodowca, z bardzo ważnego miejsca, które zawiera informacje na temat klimatu z ostatnich 10 tys. lat - poinformował Carlo Barbante, profesor chemii analitycznej z Uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji we Włoszech.

Sukces ekspedycji

Wydobycie lodu zajęło badaczom pięć dni. Pozyskiwali go na wysokości 4,5 tys. m, na lodowcu Colle Gnifetti, drugim największym w Alpach. Jego łączne powierzchnia wynosi 40 km kwadratowych. Naukowcy szacują, że od połowy XIX w. lodowiec utracił około 40 proc. swojej wcześniejszej powierzchni.

Łącznie naukowcy pozyskali stamtąd 4 rdzenie lodowe. 

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwy i dumni, że udało nam się z sukcesem zrealizować tę misję. Biorąc pod uwagę ekstremalne położenie miejsca poboru próbek, dużą wysokość i częste trudne warunki pogodowe, nie można było mieć pewności, że coś takiego się uda - powiedział Theo Jenk, lider ekspedycji i badacz w Laboratorium Chemii Środowiskowej w Paul Scherrer Institut.

Jak stwierdził Jenk, badacze osiągnęli sukces dzięki wspólnemu wysiłkowi i międzynarodowej współpracy, a co najważniejsze członkowie zespołu wrócili do domu bezpieczni. 

Źródło: Science Alert, Phys.org

mcz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas