Warszawa chce ogrzewać mieszkania ciepłem ze ścieków
Przedstawiciele wodociągów w Warszawie i PGNiG Termika podpisali umowę o współpracy pod kątem wykorzystywania ciepła z miejskich ścieków do ogrzewania mieszkań w stolicy. Energia ma być przesyłana przy pomocy pomp ciepła.
Pierwszym etapem prac będzie przygotowanie analiz przyszłego przedsięwzięcia. Jeśli dadzą one "zielone światło" inwestycji, zainstalowane zostaną pompy ciepła wykorzystujące ciepło odpadowe ze ścieków komunalnych.
PGNiG Termika wykorzysta ciepło ze ścieków w Warszawie
Ciepło do zasilania pomp będzie pochodzić z miejskiej kanalizacji oraz z oczyszczalni ścieków "Czajka", "Południe" i "Pruszków", a także spalarni osadów ściekowych należących do stołecznego MPWiK. W ramach porozumienia PGNiG Termika będzie także sprawdzać, czy oczyszczone ścieki miejskie będzie można wykorzystać w jej obiektach.
"Ogromne znaczenie przywiązujemy do produkcji energii z ciepła odpadowego. Takim rozwiązaniem jest opracowywana właśnie z MPWiK koncepcja odzyskiwania ciepła z warszawskich ścieków" - powiedział Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG Termika.
Warszawa stawia na gospodarkę obiegu zamkniętego
To już kolejne porozumienie dotyczące recyklingu ciepła, które w ostatnim czasie podpisali przedstawiciele warszawskich spółek komunalnych. W grudniu poinformowano, że miasto będzie analizować możliwości wykorzystania ciepła generowanego przez warszawskie metro do ogrzewania mieszkań. Partnerem tego przedsięwzięcia jest firma Veolia.
Recykling ciepła odpadowego wpisuje się w model tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Najwyższy priorytet nadaje on ponownemu wykorzystaniu i recyklingowi zasobów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Przy czym przez "odpady" rozumie się nie tylko śmieci powstające w naszych domach, ale wszelkie produkty uboczne procesów przemysłowych, czyli właśnie np. oczyszczania ścieków lub przejazdów komunikacji miejskiej.