Ciepło z recyklingu. Warszawa wykorzysta metro do ogrzewania mieszkań
Warszawskie metro podpisało z firmą Veolia porozumienie ws. recyklingu ciepła z podziemnej kolei w stolicy. Zapewni to nie tylko dodatkowe źródło energii dla miejskiej sieci ciepłowniczej, ale także pomoże w redukcji śladu węglowego Warszawy.
Przyspieszające i hamujące pociągi, elektronika i duża liczba pasażerów sprawiają, że w warszawskim metrze generowane jest dużo ciepła. Obecnie jest ono uwalniane na zewnątrz przy pomocy szybów wentylacyjnych.
Recykling ciepła w warszawskim metrze
Powstał jednak pomysł, aby nie marnować ciepła powstającego w warszawskim metrze i wykorzystywać je ponownie - poddawać "recyklingowi". Istnieją systemy odzyskiwania ciepła, które mogłyby sprawić, że ciepło z metra powędrowałoby np. do mieszkań w stolicy. To potencjalnie obniżki za ogrzewanie dla mieszkańców podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Miasto Warszawa wraz z firmą Veolia będzie w kolejnych latach analizować potencjał wykorzystania ciepła m. in. tuneli, stacji i systemów wentylacji z warszawskiego metra w celu zasilenia tym ciepłem sieci ciepłowniczej.
"Docelowo sieć metra będzie składała się z pięciu linii, które będą generować jeszcze więcej ciepła. Dlatego już teraz rozpoczynamy prace nad innowacyjnym sposobem wykorzystania możliwości, jakie daje ciepło odpadowe generowane w mieście" - powiedział Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.
Londyn już wykorzystuje ciepło z metra
Warszawa dzięki recyklingowi ciepła z metra chce zrobić krok do neutralności klimatycznej miasta. W pracach nad systemem w stolicy mają być brane pod uwagę rozwiązania z innych miast. Np. w Londynie ciepło generowane w metrze jest obecnie wykorzystywane do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania dla ponad 1350 domów, szkoły i dwóch ośrodków wypoczynkowych na terenie dystryktu Islington.
"Veolia Energia Warszawa wciąż poszukuje nowych źródeł wytwarzania energii, które nie emitują CO2 i są realną alternatywą dla paliw kopalnych. Pozwoli to w perspektywie długofalowej na opanowanie rosnących cen ciepła oraz 'zazielenienie' warszawskiej sieci ciepłowniczej - dodał Paweł Orlof, prezes Veolia Energia Warszawa.