Sztuczny liść pochłania CO2 rekordowo szybko. To nie wszystko
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago opracowali innowacyjny system – tzw. sztuczny liść – który pozwala pochłaniać dwutlenek węgla 100 razy szybciej niż dotychczasowe rozwiązania tego typu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Na dodatek instalacja jest tak mała, że może zmieścić się w plecaku. A to dopiero początek długiej listy jej zalet.
Badacze z całego świata od lat zastanawiają się jak w warunkach laboratoryjnych odtworzyć proces fotosyntezy bez udziału roślin, dzięki któremu można by uzyskiwać energię i jednocześnie pochłaniać dwutlenek węgla. Pewne postępy pod tym kątem zostały już poczynione, ale nikomu do tej pory nie udało się stworzyć rozwiązania na większą skalę i gotowego do użycia w codziennym życiu.
To może się jednak zmienić dzięki nowej technologii naukowców z Chicago. Ich "sztuczny liść" wychwytuje CO2 z powietrza i spalin elektrowni węglowych, produkując paliwo. Co ważne, rozwiązanie to można z powodzeniem stosować w praktyce.
Sztuczne liście pokonają globalne ocieplenie?
Meenesh Singh z Uniwersytetu Illinois w Chicago tłumaczy, że system stworzony przez amerykańskich naukowców może być zamontowany z dala od laboratorium i ma potencjał, aby "odegrać znaczącą rolę w redukcji gazów cieplarnianych".
Zobacz również:
Technologia stworzona przez badaczy z Chicago wyróżnia się wyjątkowo wysokimi mocami przerobowymi w pochłanianiu dwutlenku węgla, relatywnie niskimi kosztami oraz średnim zużyciem energii. Przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami udało się uzyskać dzięki specjalnej elektrycznej membranie umieszczonej w środku instalacji. Liść ma na dodatek stronę mokrą i suchą, co usprawnia proces wychwytywania CO2.
Wychwytywanie CO2 - szansa na uratowanie planety czy mrzonka? Cały system jest na tyle mały, że z powodzeniem może zmieścić się w plecaku. Testy przeprowadzone przez naukowców wykazały, że jego wydajność jest około 100 razy większa od podobnych rozwiązań, które stworzyły inne zespoły badaczy. Na dodatek potrzebuje on do działania zaledwie tyle energii, co 1-wattowa żarówka LED. Naukowcy wyliczyli, że pochłonięcie jednej tony dwutlenku węgla przy pomocy tej technologii będzie kosztować 145 dolarów.
Dodatkową zaletą wynalazku jest to, że jest on modularny - kolejne instalacje można łączyć ze sobą w większe systemy. Amerykański "sztuczny liść" może być zatem na przykład małym urządzeniem domowym o rozmiarach nawilżacza powietrza redukującym dziennie jeden kilogram CO2. Ale można z niego stworzyć także większą instalację pozwalającą wychwytywać dwutlenek węgla z industrialnych kominów (np. z elektrowni węglowych) w ilości ponad 300 kg CO2 na godzinę.