Sztuczna inteligencja przewidzi powodzie. Nowe narzędzie Google
Opracowana przez Google sztuczna inteligencja może przewidzieć powodzie nawet w regionach o niewielkiej ilości danych na temat przepływu wody. Jej przewidywania są niezwykle dokładne nawet z czterodniowym wyprzedzeniem.
System przewidywania powodzi oparty na sztucznej inteligencji Google może prognozować powodzie z czterodniowym wyprzedzeniem zarówno w regionach takich, jak Europa i USA, gdzie sieć czujników pozwala na stałe monitorowanie stanów rzek, jak i w miejscach takich, jak Ameryka Południowa i Afryka, gdzie ilość dostępnych danych jest o wiele mniejsza.
Google kontra powodzie
Większość dróg wodnych na świecie nie posiada dokładnych pomiarów przepływu wody, co utrudnia przewidywanie powodzi do których może na nich dochodzić. Ten brak danych w o wiele większym stopniu dotyczy krajów o niższych dochodach, które jednocześnie mają o wiele większe problemy z radzeniem sobie z konsekwencjami powodzi. Wiele z położonych w strefie tropikalnej krajach jest też w większym stopniu narażonych na występowanie powodzi.
W 2018 r. Google wprowadził system prognozowania powodzi oparty na sztucznej inteligencji dla Indii i Bangladeszu, dwóch najbardziej narażonych na powodzie krajów na świecie. Lista krajów była później stopniowo poszerzana. Firma uruchomiła także stronę internetową o nazwie Flood Hub, która stale informuje o tym, w jakich regionach może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji (obecnie na przykład ostrzega przed tym, że 30 sierpnia niebezpiecznie wysoki poziom osiągnie rzeka przepływająca przez niemiecki Augsburg).
Aby opracować model sztucznej inteligencji, Gary Nearing z Google i jego współpracownicy wykorzystali publicznie dostępne dane dotyczące przepływu strumieni zebrane przez Światową Organizację Meteorologiczną, a także naziemne i satelitarne prognozy pogody sprzed maksymalnie roku. W modelu określono związek między tymi zmiennymi a poziomami wody w rzeczywistych zbiornikach wodnych. System wykorzystuje ten model do przewidywania przyszłych zdarzeń.
"Jednym z ograniczeń tradycyjnych modeli hydrologicznych jest to, że są one naprawdę dokładne w miejscach, gdzie są dobrze skalibrowane" - mówi Nearing magazynowi "New Scientist". "Modele sztucznej inteligencji, mimo że opierają się na danych, uczą się ogólnych zachowań hydrologicznych i są w stanie lepiej przenosić 'wiedzę' z jednej lokalizacji do drugiej".
Naukowcy przetestowali swój model na ponad 5000 pomiarów przepływu wody z całego świata przeprowadzonych w latach 1984-2021 i odkryli, że system był w stanie przewidywać stan wody z czterodniowym wyprzedzeniem z dokładnością, którą konwencjonalne systemy osiągają z wyprzedzeniem zaledwie kilkunastu godzin.
Tydzień wyprzedzenia
System może przewidywać powodzie z czterodniowym do sześciodniowym wyprzedzeniem nawet w regionach o skąpych danych dotyczących wody, takich jak Ameryka Południowa i Afryka. Czasami jest w stanie przewidywać powodzie z wyprzedzeniem sięgającym tygodnia.
Google dysponuje danymi z ponad 80 krajów. "Jeśli znajdziesz się w obszarze, który obsługujemy, zobaczysz informacje z tego modelu w czasie rzeczywistym" - mówi Nearing.
Od października 2022 r. system wysyła ostrzeżenia powodziowe w 80 krajach.