Przełom w produkcji baterii? Rosjanie odkryli, jak wydłużyć ich działanie
Rosyjscy naukowcy opracowali nową metodę produkcji baterii litowo-jonowych. Mają stać się trzy razy bardziej pojemne, a ich żywotność ma się wydłużyć nawet pięciokrotnie.
Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technicznego "MISiS" w Moskwie. Badacze stworzyli nanomateriał, który w bateriach może zastąpić grafit.
Wyniki badań opublikowano w "Journal of Alloys and Compounds".
Baterie litowo-jonowe są używane w wielu urządzeniach elektronicznych, m.in. w smartfonach. Choć są powszechne, ich ograniczenia wynikają z właściwości grafitu - czyli materiału z którego powstaje anoda. Rosyjskim naukowcom udało się stworzyć całkiem nowy nanomateriał do anod, który zwiększa efektywność i długość życia baterii.
- Porowate nanostrukturalne mikrosfery o składzie Cu0.4Zn0.6Fe2O4, użyte w anodach zapewniają trzy razy większą pojemność niż obecne na rynku baterie. Oprócz tego, możemy dzięki temu przedłużyć żywotność pięciokrotnie, w porównaniu do zwykłych baterii - mówi Jewgienij Kolesnikow z Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technicznego "MISiS" w Moskwie.
Rosyjscy badacze nad swoim odkryciem pracowali z międzynarodowym zespołem naukowców m.in. z Korei Południowej, Norwegii oraz Indii.