Powrót do przeszłości czy przyszłość? Szwecja buduje całe miasto z drewna

Tylko beton, a najlepiej z drukarki 3D - można odnieść wrażenie, że tak dziś wygląda branża budowlana. Ale szwedzka firma ma inny plan, a mianowicie - chce zbudować całe miasto z drewna.

Szwecja buduje największe na świecie miasto z drewna
Szwecja buduje największe na świecie miasto z drewnaAtrium Ljungbergmateriały prasowe

Firma deweloperska Atrium Ljungberg ujawniła plany budowy największego na świecie drewnianego miasta, a raczej miasta w mieście, bo mowa o konstrukcji, która już w 2027 roku stanąć ma w Sztokholmie. Przedsiębiorstwo nie ukrywa, że to niezwykle ambitny projekt, ale jego zdaniem współczesne życie w mieście wymaga "zrównoważonego podejścia, innowacyjności i doskonałości estetycznej".

Drewno to odpowiedź na wyzwania klimatyczne

Atrium Ljungberg zdecydowało się na drewno, co jest ukłonem w stronę środowiska. Jego wykorzystanie w budownictwie powoduje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż stal i beton, a sama konstrukcja emituje też mniej zanieczyszczeń i jak zapewniają projektanci, jest ognioodporna. A że budynki odpowiadają za prawie 40 proc. światowej emisji CO2, to działania na tym polu się zdaniem ekspertów niezbędne. 

Z dumą przedstawiamy Stockholm Wood City. To nie tylko ważny krok dla nas jako firmy, ale także historyczny kamień milowy szwedzkich możliwości innowacyjnych. Istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania - zapotrzebowanie, któremu odpowiadamy dzięki tej inicjatywie
powiedziała Annica Ånäs, dyrektor generalny Atrium Ljungberg.
Powrót do przeszłości czy przyszłość? Oto Stockholm Wood CityAtrium Ljungbergmateriały prasowe

Klimat lasu i zielona energia

Stockholm Wood City ma zajmować powierzchnię ponad 250 tys. metrów kwadratowych, oferując 7 000 powierzchni biurowych i 2 000 mieszkań, a także restauracje, sklepy i inne niezbędne instytucje. Z punktu widzenia miasta szczególnie istotne wydają się te pierwsze, bo śródmieście Sztokholmu cierpi z powodu braków w powierzchni biurowej.

Według dewelopera dzielnica będzie zawierała elementy związane z naturą i przypominała las, a duży nacisk położony zostanie też na produkcję, przechowywanie i współdzielenie zielonej energii.

Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku, a pierwsze budynki mają zostać ukończone w 2027 roku, bo jak podkreśla wykonawca, projekt powstawać będzie etapami, aby możliwe było ulepszanie go i wprowadzanie zmian z każdym postawionym budynkiem.

Architekci w innowacyjny sposób włączyli naturalne elementy do konstrukcji - na przykład zielone dachy dla lepszej izolacji i duże okna wpuszczające naturalne światło, ucieleśniając naszą wizję miasta, które rozwija się w harmonii z naturą
czytamy w informacji prasowej.
Wielka Brytania: Drewniane meble z recyklinguDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas