Ogród Nemo, czyli projekt podwodnego rolnictwa. Wybawienie dla Afryki?

Magdalena Mateja-Furmanik

Godzinę jazdy od Genui w północno-zachodnich Włoszech, u wybrzeży malowniczej wioski Noli, dziewięć przezroczystych, plastikowych bąbelków wydaje się unosić pod wodą - ich wnętrze pachnie ziołami.

article cover
Nemo's Gardenmateriały prasowe

Podwodne warunki

Instalacja, znana jako Ogród Nemo jest eksperymentem prowadzonym przez firmę Ocean Reef Group, mającym na celu sprawdzenie żywotności podwodnych szklarni. Zanurzone "biosfery" składają się z plastikowych kopuł wyposażonych w sprzęt hydroponiczny, nasiona roślin i wentylatory cyrkulujące powietrze. Są w stanie pomieścić około 2 tys. litrów powietrza i znajdują się na głębokości od 5 do 10 metrów pod wodą.

Nemo's Gardenmateriały prasowe

Połączenie ciepłego światła słonecznego i chłodnej wody morskiej utrzymuje w kopułach przyjazną dla roślin wilgotność i ciepło, a temperatury powietrza w ciągu dnia sięgają od 24 do 32°C. Inne warunki, w tym poziomy dwutlenku węgla i tlenu, są ściśle monitorowane.

Każda kopuła jest jak "miniaturowa stacja kosmiczna", mówi Sergio Gamberini, wynalazca Nemo's Garden i dyrektor generalny Ocean Reef, amerykańsko-włoskiej firmy, która przede wszystkim produkuje sprzęt do nurkowania.

Zalety podwodnych upraw

Nemo's Gardenmateriały prasowe

Gamberini ma nadzieję pomóc afrykańskim krajom przybrzeżnym w uprawie większej ilości żywności bez kosztownej potrzeby odsalania wody do upraw. 

Uprawy są niezależne od pogody i nie mają pasożytów, więc pestycydy nie są potrzebne. Zespół wciąż bada, które rodzaje roślin, w tym warzywa, najlepiej nadają się do uprawy pod wodą.

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas