Niezwykły sposób na recykling ubrań. Można je rozpuścić i wykonać nowe

Naukowcy z Instytutu ATLAS na Uniwersytecie Colorado w Boulder zaprojektowali maszynę do samodzielnego recyklingu ubrań. Ma wykorzystywać ekologiczne biowłókna z żelatyny - rozpuszczają się w gorącej wodzie i tworzą kolejne włókna, z których można samemu zrobić ulubione ubranie.

Dzięki biowłóknom z żelatyny stare ubrania można łatwo rozpuścić
Dzięki biowłóknom z żelatyny stare ubrania można łatwo rozpuścić123RF/PICSEL

Amerykańscy naukowcy mają nadzieję, że ich maszyna pomoże ludziom na całym świecie w eksperymentach nad tworzeniem własnej, zrównoważonej mody, wykorzystującej naturalne składniki, jak np. chityna czy żelatyna agar-agar z alg.

Według badaczy jest to moda przyszłości oparta na DIY (do it yourself), a maszyna z biowłóknami ma być kolejnym krokiem ku zrównoważonej modzie. 

Producenci mięsa wyrzucają duże ilości żelatyny, która nie spełnia wymagań stawianych kosmetykom czy produktom spożywczym. Naukowcy chcą wykorzystywać te odpady

"Staramy się myśleć o całym cyklu życia naszych ubrań" - powiedział Eldy Lázaro Vásquez, kierownik badań oraz doktorant w instytucie ATLAS. "Zaczyna się od tego, skąd pochodzi materiał. Czy możemy go uzyskać z czegoś, co normalnie się marnuje?"

Jak to działa?

Maszyna wykorzystuje plastikową strzykawkę do podgrzewania i wyciskania kropelek płynnej mieszaniny żelatyny. Następnie dwa zestawy rolek rozciągają żelatynę, tworząc długie, cienkie włókna - podobnie jak pająk, który robi sieć. W tym procesie włókna przechodzą również przez kąpiele płynne, w których można wprowadzić barwniki pochodzenia naturalnego lub inne dodatki.  

Gdy już znudzimy się kurtką czy bluzką, wystarczy, że zanurzymy je w gorącej wodzie. Tylko tyle i aż tyle, by stworzyć zrównoważone środowisko. 

"Kiedy nie potrzebujesz już tych ubrań, możesz je rozpuścić i poddać recyklingowi zawartą w nich żelatynę, aby uzyskać więcej włókien" - powiedział Michael Rivera, współautor nowego badania i adiunkt w Instytucie ATLAS.

Pozyskane w taki sposób włókna mogą posłużyć do uszycia nowych, ekologicznych ubrań.

Recykling ubrań w domowym zaciszu

Amerykańscy naukowcy chcą, by ich maszyna do recyklingu ubrań była ogólnodostępna i prosta w użyciu. Urządzenie ma być małe i poręczne. Na tyle małe, że ma mieścić się na biurku. Cena ma nie przekraczać 560 dolarów.

Badacze zdają sobie sprawę ze skali problemu, z jakim borykają się Stany Zjednoczone. Według Agencji Ochrony Środowiska tylko w samym 2018 r. mieszkańcy USA wyrzucili na składowiska ponad 11 mln ton ubrań. Stanowi to 8 proc. wszystkich odpadów komunalnych. 

Odpady są pełne skarbów. Można z nich odzyskać m.in. złotoPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas