Nie tylko cena i zapach. Polki nie chcą już zwykłych kosmetyków

Współczesne konsumentki coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne aspekty kosmetyków. Odpowiedzi respondentek sugerują, że oprócz nietestowania produktów na zwierzętach na decyzje zakupowe wpływ mają także ekologiczne certyfikaty widniejące na kremach, szamponach, czy balsamach.

Wyniki najnowszego raportu dotyczącego ekologicznych aspektów w wyborach kosmetycznych Polek nie pozostawiają złudzeń - 85 proc. ankietowanych zwraca uwagę na ekologiczny aspekt kosmetyków
Wyniki najnowszego raportu dotyczącego ekologicznych aspektów w wyborach kosmetycznych Polek nie pozostawiają złudzeń - 85 proc. ankietowanych zwraca uwagę na ekologiczny aspekt kosmetyków123RF/PICSEL

Wyniki najnowszego raportu dotyczącego ekologicznych aspektów w wyborach kosmetycznych Polek nie pozostawiają złudzeń - 85 proc. ankietowanych zwraca uwagę na ekologiczny aspekt kosmetyków. Oprócz nietestowania produktów na zwierzętach na decyzje zakupowe konsumentek wpływają też ekologiczne certyfikaty. Wnioski z raportu są oczywiste - w branży kosmetycznej znaczenie ekologii rośnie z roku na rok.

Polki chcą naturalnych kosmetyków

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród społeczności zgromadzonej wokół portalu Wizaż.pl, aż 85 proc. respondentek w mniejszym lub większym stopniu bierze pod uwagę ekologię przy wyborze kosmetyków. 34 proc. kobiet deklaruje, że zawsze zwraca uwagę na ekologiczne cechy produktów.

„Dla producentów to sygnał do intensyfikacji działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i autentyczności w komunikacji z klientami. W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces na rynku beauty, nie wystarczy już tylko oferować wysokiej jakości produkty. Muszą one również spełniać oczekiwania związane z ochroną naszej planety” – mówi Agata Dudar, community manager Klubu Recenzentki Wizaż.pl.

Certyfikaty i skład

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na postrzeganie kosmetyków jako ekologicznych są certyfikaty. Najbardziej rozpoznawalne i cenione przez respondentki oznaczenia to Cruelty Free (76 proc.), V-Label (75 proc.), Zielony Punkt (71 proc.) oraz FSC (69 proc.).

Każdy z nich oznacza kolejno: produkt wyprodukowano bez testów na zwierzętach, kosmetyk wegański, przedsiębiorca ma podpisaną umowę z lokalną, krajową organizacją odzysku opakowań, produkt został wyprodukowany w zgodzie ze zrównoważoną polityką leśną (chodzi o opakowanie).

Wymagania względem kosmetyków ekologicznych przejawiają się również w preferencjach dotyczących składu i opakowań.

Aż 72,8 proc. respondentek oczekuje, że produkty określane w ten sposób sprzedawane będą w opakowaniach nadających się do recyklingu, a dla 69,1 proc. istotna jest biodegradowalność. Innymi tak wyraźnie wymaganymi cechami jest nietestowanie na zwierzętach (70,1 proc.) oraz brak szkodliwych dla środowiska technologii stosowanych w procesie produkcyjnym (71,1 proc.).

Około 44 proc. konsumentek chciałoby, aby firmy sprzedawały wyłącznie ekologiczne produkty.

Ponad połowa badanych (54,5 proc.) deklaruje, że jest skłonna zapłacić więcej za kosmetyk, którego ekologiczność jest pewna. To pokazuje, że konsumentki widzą wartość w inwestowaniu w produkty, które są lepsze dla środowiska.

W badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród użytkowniczek KWC by Wizaż.pl w maju 2024 roku wzięło udział 3141 osób z całej Polski.

Sprzątający plaże robotPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas